Zilais lakatiņš. Dokumentālā filma

Kāds bija tautā mīlētā komponista Eduarda Rozenštrauha liktenis? Viņš piedzima 1918. gada 13. augustā, un pēc dažiem mēnešiem tika nodibināta Latvijas valsts. Kā populārās dziesmas «Zilais lakatiņš» autors nodzīvoja savu dzīvi līdz nāves dienai - 1992.gada 8.martam?

Eduarda Rozenštrauha biogrāfija līdz šim nav izpētīta. Viņa slavas laiks bija īss, tas strauji aizsākās Atmodas laikā un ilga no 1987. - 1992.gadam, kas bija komponista pati mūža nogale. Taču Rozenštrauha dziesmas, nezinot autoru, pie ģimeņu saietu galdiem, ballītēs un pat koncertos tika dziedātas arī viņa piespiedu anonimitātes laikos.

Publiku un ballīšu sabiedrību valdzināja šarmantais, temperamentīgais vīrietis, sieviešu mīlulis līdz pat sirmam vecumam.

Par savu dzīvi un biogrāfiju viņš daudz nestāstīja. Dokumentālās filmas «Zilais lakatiņš» veidotāji - žurnāliste Ilze Strenga un režisors Guntis Lēmanismeklēja vēsturiskas liecības komponista tuvinieku – meitas Skārletas, mazmeitas Vinetas, māsas meitas Vallijas stāstos, Leļļu teātra laika kolēģu atmiņās, arī to mūziķu stāstos, kuri Atmodas laikā Eduarda Rozenštrauha dziesmas kopā ar pašu komponistu izpildīja koncertos.

Filmas «Zilais lakatiņš» būtiska vērtība ir Latvijas Nacionālā arhīva dokumenti un vēsturnieku skaidrojums par komponista dzīvi dažādu vēsturisku laiku griežos, kad radās viņa populārās dziesmas «Vecpiebalgas ūdensrozes», «Pa kuru laiku nosirmoja jūra», «Kādai meičai Cesvainē», «Vecās dzirnas», «Jāņu nakts» , «Ai, māte Latgale» un daudzas citas.