Daudz laimes, jubilār! Latvijas Nacionālā teātra Aktrise Rasma Garne

Neilgi pēc patiešām lielas jubilejas – 80! – raidījumā ciemojas Latvijas Nacionālā teātra aktrise Rasma Garne. «Es līdz sāpēm sirdī mīlu šo teātri, kas daudz slavēts un pelts taisnīgi un arī netaisnīgi. Te pagājis viss mans mūžs, un mani dara laimīgu un ļoti sāpina viss, kas ar šo teātri notiek,» saka aktrise.

Rasma ir Rīgas meitene, mācījusies Rīgas 3. vidusskolā. Pēc vidusskolas beigšanas iestājusies Latvijas Valsts konservatorijas aktieru kursā, izcēlusies ar patstāvību, drosmi un organiku, absolvējusi fakultāti ar «teicami». Par Nacionālā teātra aktrisi kļuvusi 1963. gadā, lai gan izrādēs piedalījusies jau studiju laikā.

Debijas loma – Lēna Gunāra Priedes lugā «Miks un Dzilna» – tiek iestudēta paralēli diplomdarba izrādēm, kas nodrošina vietu Nacionālā teātra ansamblī un uz ilgu laiku nosaka aktrises ampluā – jaunās, emocionālās meitenes un gaišās mīlētājas. Taču Rasma Garne ir arī veikla raksturotāja, jo viņai piemīt laba humora izjūta un novērotājas spējas. Harija Gulbja lugās viņa tēlojusi Intu ”Viena ugunīga kļava”, Dainuvīti «Silta jauka ausainīte», Sandru «Albertā» un Stefāniju «Oliverā». Fragmentus no 70.-80. gadu izrādēm redzēs arī raidījuma skatītāji.

Rasmas Garnes meita Terēze par aktrisi teikusi: «Mamma vienmēr ir bijusi stipra sieviete un stāvējusi visam pāri, lepna un spītīga. Nezinu arī otru tik enerģisku sievieti kā viņa. Kalnus spēj gāzt! Sevišķi citu labā. Pat visbezcerīgākajā situācijā mamma metīsies otram palīgā. Mamma nevienu neaprunā aiz muguras, pasaka visu acīs. Pati gan atzīst, ka savas mēles dēļ ir daudz cietusi. Taču caur puķēm viņa neprot runāt.»

Lepnas, stipras un godīgas ir arī viņas varones. Laikam visvairāk atmiņā palikusī ir galvenā varone – veikala pārdevēja Irisa režisora Oļģerta Dunkera filmā «Lietus blūzs» (1982). Gaužām cilvēcisks stāsts, kas joprojām valdzina ar patiesumu.

Aktrise saņēmusi arī balvas: par Margas Saliņas tēla atveidojumu H. Gulbja «Vēverīšos» saņēmusi Alfreda Amtmaņa-Briedīša prēmiju. Un ir «Spēlmaņu nakts» laureāte kā labākā otrā plāna aktrise par Titubas lomu Artūra Millera «Salemas raganās».