Daudz laimes, jubilār! Valts Pūce

«Ardievu, meitenes, jūs tagad redzat,

Jūs tagad redzat, varoņi kā rodas

O, meitenes, jel piedodiet,

Man tagad ķeizaram ir jāatdodas…»

Tā savulaik grupa «Prāta Vētra» dziedāja Dailes teātra izrādē «Šveiks».

Izrāde divus gadus tika spēlēta pilnās skatītāju zālēs, līdz tās dalībnieki bija no lielās slodzes tā pārguruši, ka teātra vadība bija spiesta izrādi «noņemt». Diemžēl vai par laimi – kā nu kuram, bet izrādes dziesmas (skaitā 15 un visi hīti!) joprojām dzīvo un ik pa laikam tiek atskaņotas no dažādām skatuvēm.

Marta pirmajā svētdienā ciemos raidījumā «Daudz laimes, jubilār!» izrādes «Šveiks» dziesmu autors Valts Pūce. Protams, šis ir tikai viens un neliels stāsts Valta Pūces žanriski bagātajā komponista biogrāfijā. Valts (līdz ar vecāko brāli aktieri Kasparu) cēlies no slavenā režisora Voldemāra Pūces dzimtas. Voldemārs Pūce ir mākslas («Kaugurieši» un «Mērnieku laiki») un dokumentālā kino («Cēsis – Latvijas karoga dzimtene», «Mūsu pelēkais dārgakmens»), kā arī teātra, operas un operetes režisors un izcili spēcīgas gribas cilvēks – tā savu tēti raksturo Valts pats. Lai arī agri zaudēja abus vecākus, ģimene Valta Pūces izpratnē ir dzīves pamats, un savienībā ar režisori Daci Pūci viņam izdevies, šķiet, savu laivu izstūrēt veiksmīgi.

«Neskatoties uz visādām vētrām, esam noturējušies. Jo kas gan cits tevi atbalstīs, kam tu esi vajadzīgs, ja ne savējiem,» kādā intervijā, mazliet ironizējot, nosaka joprojām šarmantais Pūču pāris.

Lai arī izglītojies akadēmiskajā mūzikā, Valts Pūce no ģimenes laikam mantojis arī teātra gēnu, jo kompozīcijā allaž nāk klajā ar kādu režisoram raksturīgu konceptu: «Man vieglāk uztaisīt piecus gabalus nekā vienu. Jo, redz, svarīgs ir vēstījums. Un vienā dziesmā to paust grūtāk nekā vairāku skaņdarbu kopumā,» paskaidro komponists pats.

Pūce ir absolvējis E. Dārziņa speciālo mūzikas skolu un Latvijas Valsts konservatorijas Kordiriģēšanas nodaļu, kā arī kompozīcijas nodaļu. 1986. gadā nodibinājis kameransambli «Marana», ar kuru kopā iestudējis paša komponētas programmas – dziesmu ciklu ar Aivara Neibarta vārdiem, kameroperu «Šahs» (1989), ciklu «Visādas drazas» (1991) u.c. Savulaik V. Pūce gluži vai uzspridzināja tā laika mūzikas tradīciju, savienojot akadēmiskās, popmūzikas un etniskās mūzikas ietekmes. Un kāds tur brīnums! Pūce ir viens no talantīgākajiem un provokatīvākajiem Latvijas skaņražiem, kurš joprojām pārsteidz ar kaut ko jaunu.