понедельник, 26. сентября

Vārda dienas: Kurts, Knuts, Gundars

Latvijas Sabiedriskie Mediji Bērnistaba

Dokumentālā filma. «Puika. Filmas arheoloģija» (7+)

«Puika. Filmas arheoloģija» turpina pētnieciski dokumentālo filmu ciklu, kas veltīts Latvijas kino šedevriem. Režisors Aivars Freimanis kopā ar savu domubiedru, operatoru Dāvi Sīmani, spēles kino paņēmieniem restaurē ne tikai aizgājušā gadsimta lauku sadzīves ainas, bet arī latviskās dzīvošanas eksistenciālo izjūtu. 

Režisora Aivara Freimaņa filma «Puika» (1977) kļuvusi par nacionālās kultūras nozīmīgu daļu. Literatūras klasiķa Jāņa Jaunsudrabiņa «Baltās grāmatas» kino versija inscenēta tik delikāti un jēgpilni, ka rada 19. gadsimta latviskā dzīvesveida autentiskuma izjūtu. Filma ar īpašu iekšējo ritmu, intonāciju un aktieru sastāvu. Latviešu kino zelta klasika, ko 1977. gadā starptautiskā kinokritiķu asociācija FIPRESCI atzīst par visu laiku labāko latviešu filmu.

Kāpēc virmoja gaiss, kad filmēšanas laukumā ieradās filmas scenārists Imants Ziedonis? Kāpēc režisors aktieru atlasē atteicās no publiski atpazīstamām sejām, bet tomēr dramatiskai lomai apstiprināja komiķi Edgaru Liepiņu? Kā laika rituma motīvus mūzikā atrada komponists Mārtiņš Brauns?

Režisore Agita Cāne-Ķīle, scenāriste Daira Āboliņa un operators Edgars Bite gada garumā seko režisora Aivara Freimaņa ikdienas ritmiem viņa mājās «Aizklāņos», uzklausa viņa stāstus par leģendārās filmas tapšanas aizkulisēm un dokumentē vecmeistara filozofisko pasaules izjūtu, kurā humors ļauj pārvarēt vecuma nespēku un ikdienas dzīves grūtības.

Dokumentāla filma, Latvija, 2016.

© 2022 LSM.LV Jebkādu materiālu pilnīga vai daļēja izmantošana atļauta tikai ar lsm.lv redakcijas atļauju.
Ziņot par kļūdu: [email protected]