Kas jāmaina Latvijas sportā? - Jaunatnes basketbola izlašu rezultāti liecina par krīzi

Pirms 5 gadiem Latvija varēja lepoties ar to, ka visas puišu un meiteņu jauniešu izlases ir izcīnījušas vietu Eiropas čempionāta augstākajā divīzijā. Pat vēl vairāk – gan puišu, gan meiteņu U19 izlases bija kvalificējušās arī pasaules čempionātam. Prieki gan nebija ilgi – Latvijas basketbols ļoti strauji atdeva iekarotās pozīcijās un teju visās grupās kādā brīdī piezemējās B divīzijā.

2023. gada vasarā skats uz dzīvi labāks ir meiteņu basketbolā. Augstākajā divīzijā pārstāvētas visu vecuma grupu meiteņu izlases. Puišiem situācija vien U16 izlase šodien sāk Elites divīzijas turnīru, U18 uzvarēja B divīzijā un nākamgad atgriezīsies Elitē, bet U20 sniegums bēdīgs – vien 13. vieta no 16. komandām.

Intervija - Artūrs Šēnhofs, Basketbola aģents, "Rīgas Zeļļi" ģenerālmenedžeris

"Tagad, protams, ka publiski tas izskatās pēc katastrofas, ir jāceļ tracis, bet es neredzu, ka pirms 10 gadiem kaut kas būtu saturiski ļoti citādāks nekā ir šobrīd. Ko mēs varam pārmest paši sev: kāpēc sistēma nav par 20% labāka?"

Intervija - Mārtiņš Tīss, U16 zēnu izlases treneris, BS "Tukums" dibinātājs

"Desmit gadu griezumā, kopš es esmu basketbola sistēmā, es tādus acīmredzamus uzlabojumus, risinājumus problēmām – nejūtu. Tad man ir sajūta, ka braucam ar vecu mašīnu un mēģinām sacensībās uzvarēt. Citi paliek jaudīgāki, mašīnas montē, mēs braucam ar to pašu un gaidām uz kādu paātrinājumu, bet es neticu, ka tāds atnāks, atklāti sakot."

Basketbola speciālisti vērtē, ka Latvijas jaunatnes basketbols pēdējo gadu laikā noteikti nav piedzīvojis regresu, vienkārši citas valstis attīstījušās daudz platākiem soļiem. Latvijas Basketbola savienības Treneru komisijas vadītājs Agris Galvanovskis ir arī U16 zēnu izlases galvenais treneris. Viņš ir pārliecināts, ka talanti būtu jāpulcē vienkopus. Vēlams – speciāli izveidotā basketbola internātā.

Intervija - Agris Galvanovskis, LBS Treneru komisijas vadītājs

"Mēs tagad redzam, kāds ir LJBL līmenis. Attiecībā pret vāciešiem, turkiem, ar ko mēs spēlējām – nevelkam līdzi. Tāpēc vajag darīt ko tādu. Bet tas viss atduras pret naudu, pret sponsoriem."

Darbs pie talantīgo spēlētāju attīstības Latvijā norit haotiski. Eksperti uzskata, ka vadošā loma būtu jāuzņemas profesionālajiem klubiem, taču tiem pietrūkst stabilitātes gan iecerēs, gan izpildījumā.

Intervija - Uģis Bisenieks, Latvijas Universitātes Sporta centra direktors

"Katru gadu kāds, vismaz divi klubi, paziņo: mēs attīstīsim jaunos, būsim talantu akadēmija! Nu, jā. Kāds uz to "nopērkas", bet decembrī – pat ātrāk – jau ir cits skats."

LBS Treneru komisijas vadītājs Agris Galvanovskis uzskata, ka klubiem ir jāļauj strādāt tā, kā tie uzskata par pareizu. Basketbola savienības uzdevums būtu pulcēt vienkopus tos jauniešus, kuri vēl nav noslēguši līgumus ar profesionālajiem klubiem, bet ir gana talantīgi, lai viņos investētu darbu un līdzekļus. Lielākajai daļai šādu jauniešu izaugsmi kavē līdzvērtīgu pretspēlētāju trūkums, kas ir ierasta situācija mazākos reģionos.

Intervija - Agris Galvanovskis, LBS Treneru komisijas vadītājs

"Ir jārada internāts bērniem, kuri vieni paši palikuši komandā. Viņiem nav sparinga, nav ar ko trenēties. Nav tādu pašu parametru. Viņš vienkārši bradā, visus uzvar treniņu procesā un viss ir kārtībā. Sākumā viņš to iegūst – sajūtas laukumā un visu pārējo. Bet vēlāk ir jāliek kopā ar tādiem pašiem spēlētājiem."

Šādu pieeju sākusi īstenot Gulbene. Vietējās sporta skolas internātā meistarību slīpē nepilni desmit jaunie basketbolisti no tuvējās apkaimes un viens – pat no Rīgas. Šogad jaunatnes izlašu kandidātu lokā bija desmit gulbenieši. Ieskaitot tos, kuri nesen pārcēlušies uz Rīgas vai ārzemju komandām.

Intervija - Oskars Vīksna, Basketbola treneris Gulbenē

"Mēs jau te smējāmies, ka uz kādiem 30 bērniem desmit ir izlasē. Kādi 30% ir realizācija. Smieklīgi, bet prieks par to!"

No Gulbenes nāk divi no pēdējo gadu spilgtākajiem talantiem. 16 gadus vecais Adrians Andževs aizvadījis pirmo sezonu Madrides "Real" akadēmijā, savukārt 15 gadus vecais Ričards Aizpurs jau gadu meistarību slīpē prestižajā Itālijas akadēmijā "Stella Azzurra". Gulbenes pieaugušo komanda Latvijas Basketbola līgas elites divīzijā nespēlē jau 14 gadus, tāpēc talantīgākie spēlētāji agri pamet dzimtās mājas.

Intervija - Lauris Krēmers, Gulbenes novada Sporta pārvaldes vadītājs

"Tā mūsu reģiona lielākā problēma – nav augstskolas. Gulbenē nav augstskolas. Es redzu, ka tas ir tāds nākotnes modelis Latvijā – kopā strādā sporta skola, pašvaldība, klubs un augstskola. Tāds, manuprāt, ideālais modelis, kā strādāt." 

Basketbols ir otrs masveidīgākais sporta veids sporta skolu sistēmā. Cik efektīvi tiek tērēts valsts un pašvaldību resurss jauno spēlētāju attīstīšanā, analizēsim 12. augusta sižetā.