Kas jāmaina Latvijas sportā? LOK krīze: Lejnieks saglabā varu, Tuntem pārmet interešu konfliktu

0.0

26. maijā Latvijas Olimpiskās komitejas biedri pulcējās uz Ģenerālās asamblejas ārkārtas sesiju. To sākotnēji rosināja tā brīža LOK prezidents Žoržs Tikmers, lai skaidrotu savus iespējamos interešu konfliktus. Pats Tikmers gan maija vidū paziņoja par atkāpšanos no amata un uz asamblejas sesiju neieradās. 

Biedri bija rosinājuši neuzticības balsojumu par LOK ģenerālsekretāru Kārli Lejnieku. Pēc Tikmera demisijas Lejnieks ir vienīgais LOK valdes loceklis. Gan dienu pirms asamblejas sesijas, gan tās laikā juristi Mārtiņš Kvēps un Lauris Liepa biedriem skaidroja, cik neprātīgs būtu lēmums Lejnieku atsaukt no amata, jo tad LOK uz sešām nedēļām, līdz prezidenta vēlēšanām, paliktu bez vadības. 

Citāts - Lauris Liepa, jurists

Saskaņā ar Biedrību un nodibinājumu likuma 35. panta 1. daļu biedru sapulces kompetencē ir valdes un revīzijas locekļu ievēlēšana un atsaukšana, ja statūtos šādas tiesības nav noteiktas citai pārvaldes institūcijai. LOK statūtos par valdes atsaukšanu nekas nav minēts. Savukārt par ievēlēšanas kārtību LOK statūtos ir atsauce uz vēlēšanu nolikumu, kas LOK mājaslapā līdz pat asamblejas sesijai nebija atrodams. Nolikumā lasāms, ka kandidāti uz visiem LOK amatiem ir izvirzāmi ne vēlāk kā vienu kalendāro mēnesi pirms vēlēšanu sesijas, taču šī kārtība ir attiecināma uz kārtējām vēlēšanām, nevis ārkārtas. Vairāki biedri savās runās aicināja balsot par Lejnieku, lai LOK nepaliktu bez vadības, lai arī juridiski nekas neliedza biedriem jaunu prezidentu un ģenerālsekretāru ievēlēt jau 26. maijā.

Par Lejnieka atsaukšanu no amata bija 39 biedri, pret – 55. Latvijas Televīzijai zināms, ka daļa biedru par Lejnieku balsojuši kā pagaidu vadītāju, cerībā, ka nākamajā ģenerālās asamblejas sesijā būs jauns balsojums par viņa atsaukšanu. Pagaidām gan tāds vēl nav ierosināts, taču opozicionāru Lejniekam netrūkst. Latvijas Sērfošanas un SUP federācijas prezidents Normunds Barinovs asamblejas sesijā runāja par tirgošanos ar ietekmi. Tikmers un Lejnieks ar viņu esot veduši sarunas par 5000 eiro piešķiršanu – esot tikai jāizdomā projekts. 

Citāts - Normunds Barinovs, Latvijas Sērfošanas un SUP federācijas prezidents

Citāts - Oļegs Sorokins, LHF valdes loceklis

Pēc Latvijas Televīzijas rīcībā esošās informācijas, līdzīgas sarunas kā ar Barinovu vestas vēl ar vairāku federāciju vadītājiem, summām figurējot piecu līdz piecpadsmit tūkstošu eiro diapazonā. 

LOK opozīcijas līderis ir Latvijas Volejbola federācijas ģenerālsekretārs Arnis Tunte. Šā gada augustā Rīgā notiks Eiropas čempionāts pludmales volejbolā U20 vecuma grupā. Čempionāta norisi finansiāli atbalstīs Rīgas dome, tā vajadzībām tiek būvēts stadions, bet to apsaimniekos Tuntes uzņēmums “O-Sands”. 

Intervija - Arnis Tunte, LVF ģenerālsekretārs

Stadions top, Rīgas domes finansējums mums vēl nav. Tad rodas jautājumi: kā es varu būvēt stadionu par Rīgas domes naudu? 

Par kādu naudu tiks uzbūvēts stadions?

Stadions tiek būvēts ar “Merks” un “Merks mājas” atbalstu. Tā ir viņu teritorija. Sadarbībā – tik tiešām – ar “O-Sands”, kur mēs ieguldām tuvu pie 50 tūkstošiem, lai stadions būtu piecus gadus un tajā sportotu bērni.” 

Tuntes uzņēmums veikšot arī laukuma uzturēšanu, tai netikšot piesaistīts valsts vai pašvaldības finansējums. Ja biedriem radīsies pretenzijas, pie sava amata Volejbola federācijā viņš neturoties. 

Jaunais LOK prezidents tiks vēlēts 11. jūlijā. Kandidēšanu apstiprinājis Volejbola federācijas prezidents Jānis Buks. Iepriekš savus nodomus kandidēt Latvijas Televīzijai apstiprināja arī Airēšanas federācijas prezidente Gunta Vlasenko. Paredzams, ka būs vēl arī citi kandidāti un, ļoti iespējams, ka vēl viens neuzticības balsojums būs jāiztur arī ģenerālsekretāram Kārlim Lejniekam.