Kas jāmaina Latvijas sportā? - Cīņa par tenisa prezidenta krēslu sola jautrus brīžus

Rubrika "Kas jāmaina Latvijas sportā?". Kaut kas noteikti mainīsies Latvijas tenisā - jaunnedēļ, piektdien tiks vēlēts jaunais tenisa savienības prezidents. Kas notiek aizkulisēs, - Andris Auziņš, Juris Valdovskis un Raimonds Rudzāts.

16. septembrī notiks Latvijas Tenisa savienības jaunā prezidenta vēlēšanas. Līdzšinējais prezidents Juris Savickis tenisa dzīvi Latvijā vadījis kopš 1998. gada. Tagad viņam amats būs jāatstāj, jo to paredz aprīlī pieņemtie grozījumi Sporta likumā. Reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā, sporta federāciju vadībā vairs nevar atrasties cilvēki, kuri sadarbojušies ar ārvalstu specdienestiem vai LPSR Valsts drošības komiteju. 

Tenisa sabiedrībā izcēlušās diskusijas par to, vai Savickis vispār vēl joprojām uzskatāms par prezidentu vai arī amatu zaudējis līdz ar likuma stāšanos spēkā. Atsevišķi Tenisa savienības biedri gatavojas Izglītības un zinātnes ministrijai lūgt papildus skaidrojumu, un no tā būs atkarīgs Savicka statuss gaidāmajā kopsapulcē. Jāatzīmē, ka Sporta likumā kā pārejas laika beigu datums norādīts 1. oktobris. 

Neatkarīgi no tā, pēc 16. septembra kopsapulces Savickis vairs nevarēs būt Latvijas Tenisa savienības prezidents, pat ja kopsapulcē netiks ievēlēts neviens no kandidātiem. Sporta likums gan Savickim neliedz ieņemt goda prezidenta statusu. Saskaņā ar LTS statūtu 10.2.1. punktu prezidents pēc amata atstāšanas, ar nosacījumu, ka amata pienākumus pildījis nepārtraukti statūtos noteiktā termiņa laikā, kļūst par biedrības goda prezidentu. Saskaņā ar statūtu 10.2.2. punktu goda prezidentam ir tiesības bez īpaša ielūguma piedalīties ar padomdevēja tiesībām valdes, biedru sapulces, komisiju un treneru padomes sēdēs. Tā būs viena no lielajām kopsapulces intrigām – vai Savickis kļūs par goda prezidentu. 

Prezidenta vēlēšanās kandidēs tenisists Ernests Gulbis un arhitekts Mārcis Apsītis. Gulbis savus nodomus darīja publiskus jūlija beigās, intervijā sporta medijam MVP kā galvenos darāmos darbus minot spēlētāju un treneru vidējā līmeņa celšanu un pieredzes apmaiņas programmu iedibināšanu ar pasaulē vadošajām tenisa akadēmijām. 

Citāts - Ernests Gulbis

Avots: MVP.lv

Man ir saikne ar pilnīgi visiem tenisa pasaules topa cilvēkiem. Gan spēlētājiem, gan treneriem. Un tas ir viens no nebūt ne mazsvarīgiem argumentiem, kāpēc kandidēju uz prezidenta amatu. Šādi kontakti un personīgās attiecības netiek būvēti vienas dienas laikā.”

Mārcis Apsītis jau 14 gadus ir Diplomātu tenisa kluba prezidents. No intervijas viņš atteicās, taču Latvijas Televīzijas rīcībā nonāca Apsīša sagatavotā prezentācija, kas nosūtīta tenisa sabiedrībai. Tajā Apsītis akcentē caurspīdīguma nepieciešamību, Lielupes tenisa centra attīstīšanu, atbalstu jauniem tenisa paveidiem, kā arī amatieru un veterānu kustībai. Īpaša uzmanība tiktu pievērsta perspektīvāko treneru stimulēšanai. 

Intervija - Mārcis Apsītis, LTS prezidenta amata kandidāts 

Es ļoti labprāt meklētu iespējas īpaši atbalstīt tos mūsu trenerus, kas būtu gatavi starptautiskā kontekstā augt līdzi saviem audzēkņiem, papildinot savas labās prasmes un izzinot arvien jaunas tenisa spēles nianses.”

Vairākus mēnešus tika mēļots, ka uz prezidenta posteni varētu kandidēt arī izcilais neiroķirurgs, Latvijas Tenisa savienības valdes loceklis Egils Valeinis. Viņš savu kandidatūru tomēr nav izvirzījis. Pēc Latvijas Televīzijas rīcībā esošās informācijas, Valeiņa atbalstītāju balsis aizies Gulbja kandidatūrai, bet pats Valeinis varētu aktīvi līdzdarboties veterānu tenisa kustības stiprināšanā. 

Starp kandidātiem cirkulēja arī bijušā Rīgas vicemēra Andra Amerika vārds, un tenisa kuluāros tas tika saistīts ar Jura Savicka iecerēm. Amerika preses sekretārs Mareks Gailītis Latvijas Televīzijai noliedza, ka Ameriks pretendēs uz prezidenta posteni. 

Taču Ameriks joprojām ir Tenisa savienības valdes loceklis. Valdē darbojas 11 cilvēki. Gulbja ievēlēšanas gadījumā, visticamāk, kopsapulcē tiks piedāvātas izmaiņas gan valdes locekļu skaitam, to ievērojami samazinot, gan sastāvam. Tāpat Tenisa savienībai varētu mainīties arī ģenerālsekretārs – Konstantīnu Zasjadko amatā varētu nomainīt kāds augstu amatu ieņemošs sporta funkcionārs.

Pēc Latvijas Televīzijas rīcībā esošās informācijas, lielāks biedru atbalsts pašlaik ir Ernesta Gulbja kandidatūrai, taču nedēļas laikā vēl var notikt dažādi pārsteigumi. Tāpēc 16. septembrī paredzētā biedru kopsapulce solās būt aizraujoša.