Bērnu sporta uzrēķini - Talantīgiem sportistiem vienota atbalsta mehānisma nav

Emocionāli smagāk, finansiāli – vieglāk. Tā 13 gadus vecā karatista Olivera Ritenieka mamma Laura raksturo dēla pārcelšanos uz dzīvi Spānijā. 

Intervija - Laura Zvejniece, Karatista mamma

Jūs minējāt mēnesī 500 – 600 eiro Latvijā. Cik Spānijā?

Spānijā es par treniņiem maksāju 100 eiro [mēnesī]. 50 eiro par fiziskajiem, 50 eiro par karatē treniņiem.” 

Dārdzība nebija vienīgais iemesls, lai Olivers pārceltos uz Spāniju, jo arī izaugsmes iespējas šķitušas labākas. Viņa mamma Laura, apmaksājot rēķinus, ļoti uzskatāmi redz atšķirīgos izdevumus karatē apguvē Latvijā un Spānijā. 

Intervija - Laura Zvejniece, Karatista mamma

Manā uztverē, mēs esam ļoti maz cilvēku. Mums katrai funkcijai gribas nopelnīt. Uz katru soli pelnām. Es nevienā brīdī neesmu pārmaksājusi treneriem, bet mums viss maksā dārgāk.”

Dārdzību bērnu sportā Latvijā ir ļoti svārstīga, to galvenokārt nosaka pieprasījums un tradīcijas dažādos sporta veidos. Latvijā nav vienota mehānisma, kā sniegt valstisku atbalstu talantīgākajiem bērniem. Ne arī – kā palīdzēt tiem, kuru ģimenes bērnu sportošanu pilnībā nevar atļauties. Atsevišķos gadījumos talantīgākajiem talkā mēdz nākt pašvaldības, retākos gadījumos arī sporta veidu federācijas, taču valsts mērķdotācijas tādam nolūkam piešķirtas netiek. 

Intervija - Einars Fogelis, Latvijas Sporta federāciju padomes vadītājs

Ir situācijas, kad līdz pat junioru vecumam, līdz pat dalībai junioru izlasē zināmu atbildību uzņemas ģimene. Tas, kas mums nāk līdzi, ir lielā mērā no padomju laikiem, kad visiem viss bija, par to nekas nebija, bet, es atvainojos – tajā laikā arī alga bija 100 rubļi.” 

Valstisku, sistemātisku atbalstu talantīgākie sportisti sāk saņemt, kad iekļūst Latvijas Olimpiskajā vienībā. Taču tas attiecas uz sportistiem, kuri jau sasnieguši vidusskolas vecumu. Līdz tam lielākais smagums ir jāiznes vecākiem. Ja daļā sporta veidu tas ir samērīgs, tad daļā – ļoti grūti panesams. Tikmēr Olivers Ritenieks savus olimpiskos sapņus grasās piepildīt zem Spānijas karoga.

Intervija - Laura Zvejniece, Karatista mamma

Es ticu, ka potenciāls caur Spāniju ir lielāks nekā caur Latviju. Ne tikai finansiāli.”

Projekta “Bērnu sporta uzrēķini” ietvaros sportojošo bērnu vecāki aicināti dalīties ar saviem pieredzes stāstiem un ierosinājumiem, rakstot uz sporta redakcijas “Whatsapp” tālruni.

Komentāri

Kategorijas