вторник, 29. ноября

Vārda dienas: Ignats, Virgīnija

Latvijas Sabiedriskie Mediji Bērnistaba

«Latvijas lepnums. Un aizspriedumi» Valmierā

LTV1 otrdienu vakaros turpina demonstrēt jaunas un aktuālas dokumentālās filmas, kas ļauj rūpīgāk paraudzīties uz parādībām mums apkārt. Filma „Google visu redzošā acs” lika apjaust, cik neaizsargāta ir mūsu personiskā informācija, savukārt stāsti „Novecojošā Japāna” un „Visstraujāko pārmaiņu vieta” ar ekstrēmiem piemēriem rāda pārmaiņas, kādas pieredz sabiedrība.

Filmas atspoguļos Japānas populācijas novecošanu un Ķīnā pieaugošo urbanizāciju, kas pilnībā pārveido gadsimtiem koptās tradīcijas. Kas liek japāņu vīriešiem atsacīties no randiņiem ar īstām meitenēm un jūsmot par virtuāliem tēliem? Kā mainās dzīve ciematā, kas nieka desmit gadu laikā no lauku teritorijas pārtapis par blīvu piepilsētu? Taču pasaulē novērojamas arī pretējas tendences. LTV7 piedāvātā filma „Lai zaļo pilsētas!” sniedz risinājumus pieaugošajam masu preču patēriņam. Partizānu dārzkopji pierāda, ka ir iespējams gūt pašaudzētu zaļumu prieku, pat tad, ja dzīvojam neglītas lielpilsētas pelēkā betona blokā.

Otrdien, 3. jūnijā, pulksten 22.05, Lielbritānijas dokumentālā filma “Novecojošā Japāna” atklās, ka tuvāko četrdesmit gadu laikā šīs valsts populācija draud sarukt par 40 procentiem. Viens no iemesliem – japāņi izvēlas pasaulē laist arvien mazāk pēcnācēju. Filma pēta īpatnību, kas pārņem arvien lielāku skaitu japāņu vīriešu, atraujot viņus no randiņu un partnerattiecību rituāliem, – tā dēvēto Otaku kultūru. Apsēsti ar datorspēlēm un Manga komiksu varoņiem, viņi jūt attiecību gandarījumu virtuālajā pasaulē un nemaz netiecas tikties ar īstām meitenēm. Taču sabiedrībā joprojām valda strikts dzimumu lomu iedalījums, un audzināt bērnus vienām – tas sievietēm ir ārkārtīgi sarežģīts uzdevums. Piedevām Japāna ir vecākā populācija pasaulē – ceturtā daļa iedzīvotāju pārsniedz 65 gadu vecumu un 50 tūkstoši ir vairāk nekā simts gadus veci.

Savukārt 10. jūnijā pulksten 22.05 dokumentālā filma „Visstraujāko pārmaiņu vieta” vēstīs par mazu zemnieku apmetni lauku reģionā Ķīnā - „Baltā zirga ciematu”, kuras iedzīvotāji nodarbojušies ar lauksaimniecību. Taču pirms desmit gadiem Ķīnas valdība uzsāka vērienīgāko urbanizācijas projektu cilvēces vēsturē un nolēma pusmiljardu zemkopju padarīt par pilsētniekiem. Šī projekta ātrums un apmēri nebūtu iedomājami nekur citur uz zemes. Nieka desmit gadu laikā Ķīnas valdība plāno uzcelt tūkstošiem jaunu pilsētu, grandiozu ceļu tīklu un 300 pasaulē lielāko dambju. Žurnāliste Kerija Greisija sešu gadu garumā sekojusi līdzi izmaiņām, kas norisinās ciematā, no zaļojošas un miermīlīgas vides kļūstot par blīvu un strauju piepilsētu.

Ceturtdien, 5. jūnijā, pulksten 20.35, LTV7 piedāvātā dokumentālā filma „Lai zaļo pilsētas!” stāstīs par cilvēkiem, kas atgūst kopienas sajūtu, maina apkārtējo vidi un dzīvesstilu, pateicoties partizānu dārzkopībai. Pat tad, ja dzīvojam neglītas lielpilsētas pelēkā betona blokā, ir iespējams gūt pašaudzētu zaļumu prieku.

Informāciju sagatavojusi
Ieva Viese
LTV filmu pašreklāmas redaktore