Kas jāmaina Latvijas sportā? - Bērni ziemas spelgonī trenējas pie Ministru kabineta

Par spīti ražīgajai ziemai, bērnu sporta nodarbības joprojām drīkst notikt tikai ārā. Lai aktualizētu problēmu, 12. februārī  iepretim Ministru kabinetam savus treniņus aizvadīja jaunie pludmales volejbolisti, basketbolisti, florbolisti un futbolisti. Valdības pārstāvji šo zibakciju ar savu klātbūtni nepagodināja, kas vedina domāt, ka noteiktie ierobežojumi tik drīz pārskatīti netiks.

Intervija - Aivars Platonovs, Latvijas Peldēšanas federācijas prezidents

«Man liekas, tā fundamentālākā problēma, ko es jūtu: ministrijas neuzticas ne sporta organizācijām, ne sporta sabiedrībai kopumā, līdz ar to nav gatavas kompromisam un vispār vērtēt situāciju – ko tad mēs varam šajos apstākļos darīt. Tā ir vilšanās.»

Peldēšanas federācijas prezidents norāda uz bezdarbību pašreizējās situācijas izvērtēšanā. Nacionālo izlašu kandidātiem visu laiku ir bijis atļauts sportot iekštelpās, taču nav notikusi nekāda saslimstības rezultātu kontrole un analīze, kas varētu kalpot par pašu spēcīgāko argumentu lēmumos par ierobežojumiem sportā. Vairāki mēneši, kas pavadīti, sportojot nepienācīgos apstākļos, atstājuši bērnos ne tikai emocionālas, bet arī fiziskas sekas.

Intervija - Aivars Platonovs, Latvijas Peldēšanas federācijas prezidents

«Ir bērni un jaunieši, kuri pa šiem trim mēnešiem ir pieņēmušies svarā pa 10% - 15%. Vēl pēc 2 – 3 mēnešiem dažiem tā situācija būs pavisam traģiska.»

Bērnu aptaukošanos jau pēc pavasara dīkstāves bija novērojusi arī volejbola trenere Inguna Minusa. Treniņi sportam neatbilstošos apstākļos ir paņēmuši audzēkņu veselību.

Intervija - Inguna Minusa, Minusas volejbola skola

«Risks iegūt traumu ir. Ja tā salīdzina, kas ir ar mūsu bērniem: ik pa brīdim kāds savaino cirksni, jo izslīd kāja, kādam [savainojas] ceļgals, jo ir cietāka virsma vai arī slidenāka, nenotur līdzsvaru. Tādas lietas notiek.»

No 120 Minusas volejbola skolas audzēkņiem treniņus ārā tagad apmeklē vairs tikai 20. Minusa bija viena no aktīvistēm, kas izskatīšanai Saeimā iesniedza sporta pedagogu izstrādāto Veselības drošības protokolu. Parlaments uz to reaģēja formāli, uzdodot valdībai nodrošināt bērnu sporta nodarbību nepārtrauktību – lai arī tās ne brīdi nav bijušas pārtrauktas. Minusas un pārējo aktīvistu galvenā vēlme ir, lai ierobežojumi atgrieztos vismaz rudens līmenī, kad bija atļautas individuālās nodarbības iekštelpās.

Intervija - Inguna Minusa, Minusas volejbola skola

«Mēs mācējām piesaistīt vairākus trenerus vienlaicīgi, līdz ar to varējām uzņemt vairāk bērnu. Viņi visu laiku rotēja. Ievērojot šos noteikumus, kas bija rudens pusē – individuālie treniņi ar noteiktiem kvadrātmetriem uz katru bērnu – mēs varējām realizēt treniņus. Kaut kāda daļiņa ārā, kaut kāda daļiņa iekšā, un mainās. Būtībā visiem bija labi. Tas ir tas, ko vajadzētu arī tagad. Ievērojot šos drošības noteikumus, gribētos, lai atļauj tos pašus individuālos treniņus. Zāles jau ir – platības to atļauj.»

Lai gan pēdējās 14 dienās Latvijā saslimšanas gadījumi konstatēti pat mazāk nekā ziemeļu kaimiņvalstī Igaunijā, tur ir Ievērojami maigāki sportošanas ierobežojumi. Ārā vienlaicīgi drīkst trenēties līdz pat 50 sportistiem un šāds pats sportistu daudzums drīkst piedalīties arī sacensībās.

Intervija - Tarvi Pirns, Igaunijas Kultūras ministrijas sporta departamenta vadītājs

«Iekštelpās sporta veidi ir sadalīti cieša kontakta un mazāka kontakta sporta veidos. Cieša kontakta sporta veidos iekštelpās drīkst notikt tikai individuālie treniņi, savukārt mazāka kontakta sporta veidos iekštelpās vienā grupā drīkst trenēties līdz 10 personām.»

Tiesa gan, striktāki ierobežojumi turpmākajās nedēļās varētu tikt piemēroti arī Igaunijā. Ievērojami ceļoties saslimstības rādītājiem skolās, igauņi tuvākajā laikā plāno pāriet uz individuālajiem treniņiem iekštelpās. Formātu, kādu treneri Latvijā lūdz atjaunot jau vairākus mēnešus.

Komentāri

Kategorijas