"Latvijas filmas Latvijas simtgadei" 3. sērija. "Paradīze’89"

0.0

«Paradīze’89»  ir pirmā filma, ko simtgades filmu ciklā veido režisore, kurai tā ir pirmā lielā filma. Madara Dišlere faktiski ir izaugusi filmas uzņemšanas laukumā.  Mazā aktrise, Idas lomas atveidotāja «Emīla nedarbos», pēc bērnībā pieredzētās sadarbības ar režisoru Vari Braslu kino pasaules valdzinājumu nebija zaudējusi un pēc režijas studijām Latvijas Kultūras akadēmijā jau sevi ir apliecinājusi ar vairākām veiksmīgām īsfilmām. 

«Paradīze’89» ir Madars bērnības sajūtu stāsts par laiku, kurā mainījās pasaule. Veikalos neko nevarēja nopirkt, mammas nebija mājās, ciemos atbrauca mazās māsīcas, bija vasara un bērnības brīvība. Tikai pieaugušie bija tādi savādi, dusmīgi un uztraukti. Uztraukumu bērni ārstēja ar cukurūdeni un mēģināja saprast, kas īsti notiek. Kādā augusta dienā visi sastājās uz šosejas un sadevās rokās, bezgalīgā cilvēku ķēdē, kuras jēga meitenēm tapa skaidra tikai daudz vēlāk.

Filmēšanas grupa restaurēja šo unikālo  pilsonisko akciju – Baltijas ceļu – jau ar kino līdzekļiem. Cilvēki labprātīgi piedalījās masu skatos, izvilka no skapjiem astoņdesmito gadu aizmirstās mantas un kleitas un ar savu iniciatīvu palīdzēja tapt „Paradīzei’89”.

Madaras Dišleres filmā pieaugušo lomas ir mazas, bet spilgtas,  it kā bērnu acīm tvertas. Arī aktieri Guna Zariņa, Baiba Broka, Ivars Karsts atcerējās savas  80., 90. gadu sajūtas tolaik, kad Latvija gāja savu ceļu uz šodienu.