Latvijas filmas Latvijas simtgadei. 4. sērija. «Astoņas zvaigznes»

Dokumentālās filmas „Astoņas zvaigznes” galvenie varoņi ir latviešu strēlnieki, kā uzskata filmas veidotāji, – latviešu nācijas pašapzināšanās procesa spilgtākā un traģiskākā izpausme. Režisora Askolda Saulīša dokumentālais stāsts ir vēsturiski hronoloģisks pētījums par latviešu strēlnieku bataljoniem, to veidošanos un dalību Pirmā pasaules kara kaujās, Latvijas Neatkarības kara cīņās un Krievijas Pilsoņu karā.

Filmā līdzās bezkaislīgiem faktiem un vēsturnieku skatījumam atdzīvojas pašu strēlnieku rakstīti teksti – fragmenti no dienasgrāmatām un vēstulēm. Daudzpusīgo vizuālo materiālu, senas fotogrāfijas un videoarhīva kadrus papildina mūsdienās filmētas epizodes un kauju rekonstrukcijas.

«Astoņas zvaigznes» ir trešā filma, kas tapusi Nacionālā Kino centra programmā «Latvijas filmas Latvijas simtgadei», un ceturtā, kurai veltīts Latvijas Televīzijas raidījums ar tādu pašu nosaukumu. Tas piedāvā ieskatīties filmēšanas aizkulisēs un kļūt par lieciniekiem tam, kā ar 21. gadsimta tehnoloģiju palīdzību īstenojas režisora ideja par simtgadīgas kaujas rekonstrukciju un kā divi karavīri filmēšanas laukumā pārtop par veselu bataljonu uz lielā ekrāna. Savukārt scenārija līdzautors Dainis Īvāns atklās, kāds vērtīgs atradums lauku mājas bēniņos kļuva par būtisku filmas sastāvdaļu.

Par filmas veidošanu stāstīs režisors Askolds Saulītis, galvenais operators Andrejs Verhoustinskis, konsultants un vēsturnieks Jānis Šiliņš, scenārija līdzautors Dains Īvāns, kā arī datormākslinieki un kauju rekonstrukciju dalībnieki.