Kas jāmaina Latvijas sportā? - Basketbola fiasko: kas pie vainas?

Nākamgad paredzētajos Eiropas čempionāta finālturnīros nespēlēs ne Latvijas sieviešu, ne arī vīriešu izlase. Iepriekšējais čempionāts, kurā nepiedalījās kungi, bija 1999. gadā, savukārt dāmām – 2003. gadā. Šī būs pirmā reize atjaunotās Latvijas vēsturē, kad abi finālturnīri aizritēs bez Latvijas izlašu līdzdalības.

Gluži vai sensacionāls ir vīriešu izlases fiasko, jo, lai tiktu uz čempionātu, atlika vien nepalikt pēdējā vietā apakšgrupā. Trauksmes zvani bija dzirdami jau pēc pirmajām divām spēlēm ar Bulgāriju un Bosniju, kad galotnēs tika izsēts ievērojams pārsvars. Lai arī kuluāros tobrīd sākās runas par Roberta Štelmahera atbrīvošanu, Latvijas Basketbola savienības valdes līmenī šāds jautājums skatīts netika.

Intervija - Egils Lūsis, LBS valdes loceklis

«Mēs redzējām šajā ciklā, ka neviena valsts cikla vidū nemainīja trenerus. Es domāju, ka tas nav pareizs signāls ne treneriem, ne komandai. Ja vien nenotiek kas ārkārtējs. Es domāju, ka iepriekšējais valdes sasaukums ar lielu atbildību, caur diskusijām, izvēlējās tā brīža labāko pieejamo treneri.»

Intervija - Guntis Šēnhofs, Bijušais LBS valdes loceklis

«Mēs tā īpaši pat neiespringām, lai pārāk dziļi analizētu. Varbūt ņemt ārzemju treneri, varbūt kādu pašmāju treneri, kurš jau ir aizņemts? Piemēram, Vētra vai Muižnieks, kas ir aizņemti, bet varbūt varētu viņus piedabūt pie izlases stūres. Tā ka mēs īpaši neiespringām. Atklāti pateikšu. Kā jau es teicu, tikai tāpēc, ka domājām – tā apakšgrupa ir tāda, ka trijniekā ir jātiek pie jebkura trenera.»

Basketbola funkcionārs Mārtiņš Lauva uzskata, ka cēloņi esošajai situācijai ar vīriešu izlasi meklējami senāk – uzreiz pēc 2017. gada Eiropas čempionāta, kad bijis jāizvēlas Ainara Bagatska pēctecis pie izlases stūres. Lauva uzskata, ka trenera izvēles procesā galveno lomu spēlējuši bijušais ģenerālsekretārs Edgars Šneps un Guntis Šēnhofs.

Intervija - Mārtiņš Lauva, Basketbola funkcionārs

«Es atgādināšu, ka šie basketbola cilvēki, kas zina šo drēbi, 2017. gadā mūsu valstsvienībai, kurai bija plānots cīnīties pasaules čempionāta un olimpisko spēļu medaļām – es uzsvēršu šos mērķus – šie divi basketbola cilvēki, kas it kā zina drēbi, par izlases galveno treneri ielika Arni Vecvagaru. Arnis Vecvagars nav slikts cilvēks, bet mēs visi zinām, ar ko viņš nodarbojas pēdējos gados. Viņš trenē kaut ko Kazahstānā. Kaut ko! Tagad iedomājaties: mums ir mērķis cīnīties par olimpiskajām un pasaules čempionāta medaļām, un mēs ieliekam par izlases galveno treneri »kaut ko no Kazahstānas”.”

Savdabīga izvērtusies arī sieviešu izlases galvenā trenera Mārtiņa Gulbja apstiprināšana, kuram nebija pieredzes sieviešu basketbolā. Guntis Šēnhofs norāda, ka spēcīgāks kandidāts bija Mārtiņš Zībarts, taču valdes ieskatā, svarīgāk bijis izlasei piesaistīt basketbolisti Aneti Šteinbergu, kurai ar treneri bija domstarpības.

Intervija - Guntis Šēnhofs, Bijušais LBS valdes loceklis

«Ja Zībarts būtu ticis galā ar savām attiecībām ar Šteinbergu, jo izlase bez Šteinbergas nebija iedomājama, tad nebūtu pacēlies jautājums par treneru maiņu. »

Jāatzīmē, ka Mārtiņš Zībarts no izlases galvenā trenera amata atkāpās uzreiz pēc 2019. gada Eiropas čempionāta finālturnīra. Ilggadējais basketbola skolas ”Rīga” vadītājs Guntis Šēnhofs kā galveno iemeslu neveiksmēm min kadru krīzi starp jaunatnes basketbola treneriem.

Intervija - Guntis Šēnhofs, Bijušais LBS valdes loceklis

«Treneru atalgojums ir galvenais iemesls, kāpēc spējīgie jaunieši neiet mācīties LSPA. Ar atsevišķiem izņēmumiem. Izņemot atsevišķus fanātiķus. Viņi [spējīgie jaunieši] nestājas [LSPA]. Vēl jo vairāk – spējīgākie no tiem, kas ir iestājušies, arī neaiziet strādāt par treneriem! Viņi aiziet strādāt citās profesijās, kur ir iespēja saņemt divreiz lielāku algu.»

Intervija - Egils Lūsis, LBS valdes loceklis

«Uz entuziasmu var strādāt gadu, divus, iespējams – piecus, bet ilgtermiņā tas nestrādās. Mums ir jādomā, kā mainīt šo sistēmu – kā piesaistīt labākos prātus basketbolam. Jo tas tieši ietekmē mūsu bērnu un jauniešu attīstību, un tā piramīda galu galā atduras pret pieaugušo un jauniešu izlasēm, kur mēs arī redzam, ka meitenēm mums visas izlases ir A divīzijā, bet puišiem divas no trim ir B divīzijā. Tas viss ir saistīts, mums šis organisms ir jāskatās kopskatā.»

Izlašu neveiksmes atsegušas arī nepiedienīgās vietas klubu basketbolā. Sieviešu profesionālais basketbols jau sen turas tikai uz TTT pleciem, savukārt vīriešu komandu rocība un līmenis pēdējos 10 gados ir dramatiski krities. Ekonomists un bijušais Latvijas Basketbola savienības prezidents Ojārs Kehris vīriešu klubu basketbolā redz divus attīstības virzienus – Rīgas superkluba izveidi ar mērķi startēt Eirolīgā vai arī Baltijas sacensību atjaunošanu.

Intervija - Ojārs Kehris, Bijušais LBS prezidents

«Vajag skatītājus, maksātspējīgus skatītājus. Ja ir skatītāji, tad vari arī dabūt sponsorus. Vajag interesantas spēles. Lai klubi varētu dabūt spēlētājus un maksāt viņiem kaut cik pienācīgas algas – vienalga, latviešu vai ārzemju spēlētājiem – vajag pietiekami daudz kvalitatīvu spēļu.»

Kehris norāda, ka gan Rīgas, gan citu Latvijas lielāko pilsētu ekonomikas līdz pandēmijai bija augošas, līdz ar to abi attīstības scenāriji ir reāli. Taču pašlaik pietrūkstot mehānisma, kas veicinātu bagātu cilvēku iesaisti basketbolā.

Komentāri

Kategorijas