Deju lieluzvedums "Tēvu laipas"

Latvija. Latvieši. Maza, bet bagāta un lepna tauta Baltijas jūras krastā. Maza, jo mūsu ir tikai pusotra miljona jeb 0,023% no visiem pasaules iedzīvotājiem. Bagāta, jo mums ir pašiem sava valoda, tautas dziesma, tautas deja, tautas mūzika un tautas tērps. Bet latvieši sākuši staigāt pa svešām laipām. Svešas laipas mēs laipojam kultūrā, politikā, sadzīvē un saimniecībā. Lai arī šis ir vilšanās laiks, neviena vilšanās nedrīkst iznīcināt tautas garīgās vērtības, kopību, valodu, tradīcijas. No svešām laipām, par kurām nav zināms, kurp tās ved, mums ir jānokāpj. Iesim savas tautas ceļu, saglabājot latvisko un nododot to nākamajām paaudzēm. Šo vēstījumu nesīs Deju svētku lieluzvedums „Tēvu laipas”, kurā 603 visu paaudžu deju kolektīvi no Latvijas un tautieši no ārvalstīm, kopīgi veidojot rekordlielu dalībnieku skaitu – 15000 dejotāju, četrās deju „laipās” atklās latviešu tautas vēstures pagriezienus un latviskās dzīvesziņas vērtības.
Deju svētku koncepcijas autori un mākslinieciskie vadītāji ir horeogrāfi Jānis Ērglis un Jānis Purviņš. Divu Jāņu radošais tandēms sevi apliecināja jau 2003. un 2008. gada Deju svētkos. Šoreiz konkursā par Deju svētku māksliniecisko ideju viņi uzvarēja ar savu dejā atainoto stāstu par laipām – par saikni ar pagātni un nākotni, par tautas vēsturisko atmiņu, dzimtas saknēm un vērtību pārmantojamību. „Laipas – tās ir vērtības, ko mēs gribam paturēt”, par koncerta ideju saka horeogrāfs Jānis Ērglis. „Mēs veltām šo deju lieluzvedumu tiem, kas savulaik mums iemācīja veidot Deju svētkus, - Uldim Žagatam, Harijam Sūnam, Alfrēdam Spuram, Uldim Šteinam, Imantam Magonem, Aija Baumanei, Vilim Ozolam. Viņi mums ir atstājuši mantojumu – izpratni, kas ir Latvijas Deju svētki.”


Deju lieluzvedumā „Tēvu laipas” iekļautas 32 dejas, kuras Daugavas stadionā izdejos 280 jauniešu deju kolektīvi, 264 vidējās paaudzes un 59 senioru deju kolektīvi. Koncerta programmu veido gan latviešu „zelta fonda” dejas ( „Aiz ezera augsti kalni” un „Ai, tēvu zeme” Ulda Žagatas horeogrāfijā, Harija Sūnas „Sudmaliņas”, Viļa Ozola „Spriguļu sišana” u.c.), gan īpaši šim deju uzvedumam veidotās jaunās horeogrāfijas (Agra Daņiļeviča „Apkal manu kumeliņu”, Ilzes Mažānes „Simjūdu tirgus”, Ilutas Mistres „Kaņeku Jānis, kaimiņ’ Grieta”, Arta Puriņa „Mūžam citas nemīlēšu” u.c.).


Deju zīmējumu izveide un virsvadīšana ir uzticēta pieredzējušiem Deju svētku virsvadītājiem Agrim Daņiļevičam, Ilmāram, Dreļam, Jānim Ērglim, Rolandam Juraševskim, Taigai Ludboržai, Ilzei Mažānei, Ilutai Mistrei, Zandai Mūrniecei, Jānim Purviņam, Guntai Skujai. Pirmo reizi virsvadītāja tribīnē kāps Gints Baumanis, Iveta Pētersone – Lazdāne, Gunta Raipala un Kanādā, Toronto, dzīvojošā latviešu deju horeogrāfe Māra Simsone. Goda virsvadītāji XV Deju svētkos būs Marga Apsīte, Ojārs Grasis, Ingrīda Edīte Saulīte, Uldis Šteins, Osvalds Štrauss, Uldis Žagata, Ieva Adāviča, Taisa Aruma, Elga Drulle, Vaira Dundure, Andris Ezeriņš un Rita Spalva.
Deju lieluzveduma „Tēvu laipas” radošo koncepciju veido režisore Māra Ķimele, rakstu un zīmju konsultants Valdis Celms, scenogrāfs Reinis Suhanovs un muzikālais vadītājs Uģis Prauliņš.


„Tēvu laipas” būs vērienīgs deju uzvedums ne tikai ar milzīgo dejotāju pulku – 15 000 dejotāju vienuviet! Tas pārsteigs gan ar dejotāju māksliniecisko kvalitāti, gan iecerēto scenogrāfiju – skatītājiem tiks radīta ilūzija, ka līdzās dejotājiem būs arī dejotāji „no cita laika”– debesīs, kokos, zemē…