Eslingenas stāsti. Dokumentālā filma

Nelielā Dienvidvācijas pilsētiņa Eslingena, kas atrodas  Nekāras upes krastā, 2. Pasaules karā nebija daudz cietusi. Tā kļuva par patvērumu ap 7000 latviešu, kuri 1944. gadā devās bēgļu gaitās, baidoties no padomju okupācijas. Kara beigās Eslingenā ienāca franču karaspēks, bet vēlāk amerikāņu armija. 

Rietumu sabiedrotie bēgļus izvietoja nometnēs un vairākums no viņiem ieguva pārvietoto personu - DP (Displaced Persons) jeb „dīpīšu” statusu.

Laiks, kuru latviešu bēgļi pavadīja Eslingenā, bija aizraujošs, neraugoties uz skarbajiem dzīves apstākļiem. Šeit vienviet atradās latviešu inteliģences zieds – aktieri, režisori, mākslinieki, rakstnieki un mūziķi, un tieši šeit veidojās latviskās kultūras pamati svešumā. Izdoto grāmatu apjoms bija iespaidīgs, notika vērienīgas tēlotājmākslas izstādes,  mākslas virsotnes sasniedza Eslingenas teātris. Tā bija vide, kurā auga un skolojās leģendārais Čikāgas piecītis Alberts Legzdiņš. Šeit piedzīvotais ir pamatā viņa kopdarbam ar Lolitu un Andri Ritmaņiem – dziesmu spēlei „Eslingena”. Tās jauniestudējums kļuva par kulmināciju  Eslingenas Dziesmu svētkos, kurus  šovasar  veidoja latviešu diasporas kopienas entuziasti. 

Komentāri

Kategorijas