Adreses. Rīgas cietokšņi nekustamā īpašuma tirgus apstākļos

16. novembrī LTV1 raidījums Adreses ļaus skatītājiem citām acīm paraudzīties uz Rīgas senajiem aizsardzības nocietinājumiem. Kas agrāk bijis cietoksnis, šodien ir vairs tikai nekustamais īpašums, un stratēģiski svarīga ir tā atrašanās vieta. Divas salīdzināmās adreses – Daugavgrīvas cietoksnis un Triangula bastions. 

Daugavgrīvas cietoksnis tagadējās Bolderājas teritorijā teju 400 gadus bija pirmā, tāpēc vissvarīgākā Rīgas aizsardzības līnija no jūras puses. Militārām funkcijām tas kalpoja līdz pat 1990. gadu sākumam, kad to pameta padomju armija. Līdz mūsdienām pārsteidzoši labi saglabājusies tā sešstaru zvaigznes forma, aizsarggrāvis, vaļņi un vaļņos iebūvētie kazemāti. Par spīti unikālajām vēstures liecībām, cietoksnis ir faktiski pamests, maz apmeklēts un tā īsti nevienam nevajadzīgs. Privatizācijas aģentūra, kas cietoksni pārvalda, nevar atrast nevienu valsts vai pašvaldības institūciju, kas to gribētu ņemt savā paspārnē. Izņemot īslaicīgus kultūras pasākumus, nevienam nav plāna, ko ar milzīgo būvi iesākt.

Triangula bastions – biroju ēka Daugavmalā – savukārt ir mūsdienīgs «citāts» par otru Rīgas cietoksni – to, kas stiepās visapkārt tagadējai Vecrīgai. Tas uzcelts uz vēsturiskā aizsargmūru Triangula bastiona pamatiem, savulaik izraisīja pamatīgu skandālu. Atšķirībā no Bolderājas nomales, Vecrīga, protams, ir nekustamajam īpašumam daudz ienesīgāka lokācija – pirms diviem gadiem ēkas iepriekšējais īpašnieks to pārdeva kādai ārvalstu IT kompānijai par 7,5 miljoniem eiro, un tagad tur atrodas grezns birojs. Ēkas otrā pusē ir arī naktsklubs.

Adrešu autors Mārtiņš Ķibilds stāstu šķetinās kopā ar populāro komiķi Jāni Skuteli.