Adreses. Projektēšana un būvēšanu «mazbudžeta» apstākļos

LTV1 raidījums Adreses pētīs mūslaiku arhitektūrā pierastu un sāpīgu parādību – projektēšanu un būvēšanu «mazbudžeta» apstākļos. Arī viena no apskatāmajām adresēm pēdējā laikā raisījusi daudz sāpīgu un asu diskusiju – tā ir Jaunā Rīgas teātra vajadzībām pārbūvētā agrākā Tabakas fabrika. Salīdzinājumam pretstatā – cita pārbūvēta ražošanas ēka, Liepājas viesnīca Fontaine Royal. 

Kardināla vecu ēku funkcijas maiņa arhitektūrā ir pierasta lieta. Īpaši daudz tiek pārbūvētas agrākās industriālās celtnes, kas vairs nav piemērotas mūsdienu ražošanas vajadzībām. Vecas rūpnīcas un noliktavas pārtop par ekskluzīviem dzīvokļiem, restorāniem, mākslas galerijām un koncertzālēm – arhitektiem šādi projekti nav viegls izaicinājums, taču rezultāts, pateicoties veco ēku īpašajai aurai, visbiežāk ir unikāls un elpu aizraujošs.

Arī Tabakas fabrikas pārbūves procesā bieži dzirdēja iesaistīto arhitektu un būvnieku argumentus, ka ielikt teātra funkciju vecajās ražošanas telpās esot teju neiespējamā misija. Papildus tam projektu vajāja nemitīgi strīdi par nepietiekamo budžetu, termiņiem un arhitektu un būvnieku nekompetenci. Šoruden teātris beidzot ir ievācies atjaunotajā ēkā – kā to vērtē pati JRT trupa, skatītāji un profesionāļi?

Viesnīca ar karalisko nosaukumu Fontaine Royal arī iemitinājusies vecā ražotnē, savulaik pavisam necilā padomju dzelzbetona un silikātķieģeļu ēkā Liepājas ostmalā. Viesnīca ir slavena ar savu uzkrītoši krāšņo, pompozi zeltīto interjeru, kas sadzīvo ar lētiem plastikāta logiem, vecajiem dzelzbetona paneļiem un šķībajām grīdām. Līdz šim rudenim viesnīcas īpašnieks bija ekstravagantais Liepājas uzņēmējs Luijs Fonteins (īstajā vārdā – Stīns Lorenss) un viņa sieva Ivonna Kalita, jaunais īpašnieks savukārt ir viens no Liepājas holdinga UPB akcionāriem Māris Mors ar dzīvesbiedri.

Adrešu autora Mārtiņa Ķibilda ceļabiedrs šai sērijā būs «lētās arhitektūras» pazinējs Mārtiņš Mielavs. Pirms 10 gadiem viņš ar partneriem pamestā alus brūzī radīja leģendāro krogu Piens, un tagad tam blakus, tikpat minimālas rocības apstākļos, apgūst vēl vienu kulta vietu – Fon Stricka villu.