среда, 5. октября

Vārda dienas: Amālija, Amēlija

Latvijas Sabiedriskie Mediji Bērnistaba

Ar izrādi piemin īpatnējo mākslinieku Pankoku

Liepājas muzejā, kur saglabājusies lielākā koktēlnieka Miķeļa Pankoka darbu kolekcija Latvijā, par godu mākslinieka 120. jubilejai notika izrāde “Galdnieks un klusums”. Tajā attēlota Miķeļa Pankoka dzīves nogale psihiatriskajā dziednīcā Šveicē. Zīmīgi, ka Miķeļa Pankoka jubileja sakrīt ar Liepājas muzeja 90 gadu jubileju.

Liepājas muzeja krājumos atrodas 128 koktēlnieka Miķeļa Pankoka darbi un personīgās lietas, starp tiem ir arī koferī līdzi uz Šveici paņemtie un tur tapušie mākslas priekšmeti. Mākslinieks lielākoties veidojis darbus no koka, retu reizi no akmens un līdz 2. pasaules karam aktīvi piedalījies izstādēs Latvijā.

Latvijā pēc Otrā pasaules kara Miķeli Pankoku uzskatīja par bez vēsts pazudušu. Izrāde “Galdnieks un klusums” par mākslinieka pēdējām dzīves gaitām psihiatriskajā slimnīcā Šveicē tapusi īpaši festivālam “Homo Novus”.

Režisors Pēteris Krilovs izrādi dēvē par virtuālo fantāziju, jo skatītājiem tiek dota iespēja uzdot aktiera Anda Stroda atveidotajam Miķelim Pankokam jautājumus.

“Mums nav lugu teksts vai sižets, ko monoizrādē aktieris izspēlē. Viņa ir mazliet saistīta ar publikas piedalīšanos, ziņkāri, jautājumiem,” skaidro režisors Pēteris Krilovs.

Skatītāji pēc izrādes par tās saturu izteicās pozitīvi, un klusuma brīži viņiem  ļāvuši padomāt vai slimība mākslas radīšanā ir pozitīvs vai negatīvs aspekts.

Vairums izrādē klātesošie atzina, ka no Miķeļa Pankoka darbiem staro gaišums, arī līdzcilvēki viņu raksturojuši kā labestīgu cilvēku. 

© 2022 LSM.LV Jebkādu materiālu pilnīga vai daļēja izmantošana atļauta tikai ar lsm.lv redakcijas atļauju.
Ziņot par kļūdu: [email protected]