Daudz laimes, jubilār! Rakstniece Laima Kota

0.0

Tā kā ziemas rakstniece Laima Kota pavada Turcijā, bet vasaras – Latvijā, viņas dzimšanas dienu, kas nosvinēta jau 20. janvārī, "Daudz laimes, jubilār!" studijā atzīmējam tagad – aprīlī, kad viņa gluži vai kopā ar gājputniem atceļojusi uz dzimteni.

Laima dzimusi Rēzeknē, medmāsas un krimināleksperta Donāta Vucina ģimenē 1962. gadā. Tajā pašā gadā tētis tiek norīkots darbā uz Ogres miliciju, un ģimene pārceļas uz dzīvi Ogrē, kur Laima mācās vidusskolā, bet vēlāk iestājas un pabeidz Rīgas lietišķās mākslas vidusskolas Ādas plastikas nodaļu. 1989. gadā neklātienē absolvējusi LU Vēstures fakultāti, bijusi arhivāre Latvijas Valsts vēstures arhīvā, strādājusi arī dažādus citus darbus, vairākus gadus kā žurnāliste "Lauku Avīzē", "Dienā" un vēstuļu redaktore žurnālā "Patiesā Dzīve".

 Ar rakstniecību Laima, tolaik Laima Muktupāvela, sākusi nodarboties 90. gados, sākumā gan publicējoties ar pseidonīmu Felikss Baranovskis. Pirmais stāsts "Dzimšanas diena" nopublicēts laikrakstā "Diena" 1993. gadā. Tam sekojuši citi stāsti, kas vēlāk izdoti krājumā, rakstījusi arī lugas, bet īstu popularitātes un atzinības vilni piedzīvo viņas debijas romāns "Šampinjonu derība" 2002. gadā par latviešu viesstrādnieku dzīvi Īrijā, ko Laima izbaudījusi arī pati uz savas ādas. Romāns tulkots  vācu un zviedru valodās. Drīz seko trillerīgā "Cilpa" un divi dokumentālās prozas romāni – "Mīla. Benjamiņa" par slaveno preses karalieni Emīliju Benjamiņu un "BrāliBrāli" par ne mazāk slavenajiem diriģentiem Imantu un Gido Kokariem.

Pēc apprecēšanās ar turku rakstnieku Ahmetu Kotu 2011. gadā Laima maina gan personiskās, gan radošās dzīves vektoru un pārceļas uz dzīvi Stambulā, Turcijā, gada tumšāko un aukstāko daļu pavadot tur. Savukārt vasarās Laima dzīvo savās lauku mājās "Brīvzemniekos" Tirzā, kur saimnieko viens no viņas četriem bērniem – dēls Krišus. Šajā periodā uzrakstīta grāmata "Mana turku kafija" par dzīves vērojumiem vīra dzimtenē, romāns "Istaba" sērijā "Mēs. Latvija, XX gadsimts" un "Cilvēks ar zilo putnu" par rakstnieku un gleznotāju Anšlavu Eglīti romānu sērijā "Es esmu...". Laima rakstījusi arī prozu bērniem, bet Turcijā apguvusi miniatūrglezniecību Fatiha Sultāna Mahmeta Universitātē Stambulā.

Par dzīvi Austrumos un Rietumos, Turcijā un Latvijā, rakstīšanā un krūmmelleņu audzēšanā, vērojot sarūpētos videoarhīva materiālus, ar Laimu Kotu sarunāsies Andrejs Volmārs.