Kas jāmaina Latvijas sportā? - Parīze 2024: nedošanās gadījumā, Latvijai draud izolācija no starptautiskās aprites

Kas jāmaina Latvijas sportā – turpinām runāt par SOK lēmumu pielaist Parīzes spēlēm neitrālā statusā Krievijas un Baltkrievijas sportistus. LOK vēl nav paudusi konkrētu viedokli – vai mūsu sportistiem startēt vai nē šādā gadījuma. Kāda ir mūsu sportisku attieksme un iespējamā rīcība- to pēta Andris Auzinš, Juris Valdovskis un Raimonds Rudzāts.

Latvija joprojām nav pieņēmusi lēmumu par došanos vai nedošanos uz 2024. gada vasaras olimpiskajām spēlēm Parīzē. Lai arī gada sākumā amatpersonas pauda kategorisku viedokli par nedošanos uz olimpiskajām spēlēm, ja tām kaut neitrālā statusā tiks pielaisti sportisti no Krievijas un Baltkrievijas, brīdī, kad tas noticis, iestājusies neveikla pauze. Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Jānis Buks to skaidro ar sekām, kādas varētu iestāties Latvijas nedošanās gadījumā. Viņaprāt, iepriekš, paužot kategoriskus paziņojumus, par sekām neviens nebija pienācīgi aizdomājies. Buks norāda, ka, nedodoties uz Parīzi, Latvija riskē tikt izslēgta no starptautiskās sporta aprites uz diviem olimpiskajiem cikliem jeb 8 gadiem. Sankcijas attiektos ne tikai uz olimpiskajām sacensībām, bet arī Eiropas un pasaules čempionātiem visos olimpiskajos sporta veidos. 

Intervija - Jānis Buks, LOK prezidents

"Līdz ar to Latvijas olimpiskās federācijas arī tiek izliktas ārpus aprites. Līdz ar to Latvijas nepiedalās šajos olimpiskajos sporta veidos – ne Eiropas čempionātos, ne pasaules čempionātos. Faktiski mēs esam diskvalificēti." 

Tas nozīmētu, ka Latvija vairs nevarētu piedalīties pasaules čempionātos hokejā, rīkot Eiropas čempionātu basketbolā un kopumā būtu izolēta no starptautiskās aprites 39 sporta veidos. Tik bargas sankcijas gan ir maz ticamas un juridiski būtu grūti ieviešamas. Tomēr Latvijas Olimpiskā komiteja neplāno paust individuālu pozīciju par došanos vai nedošanos nākamgad uz Parīzi. Latvija pieņems solidāru lēmumu kopā ar pārējām Baltijas valstīm, Poliju, ziemeļu valstīm un kara plosīto Ukrainu. 

Kamēr Latvijas Olimpiskā komiteja vēl domā, ko darīt, atsevišķi sportisti jau ir pauduši skaidru nostāju. Olimpiskie čempioni 3x3 basketbolā jau ir paziņojuši, ka uz Parīzi nedosies, ja tur startēs Krievijas un Baltkrievijas sportisti. LOK prezidents Buks uzteic sportistu drosmi, taču piebilst, ka šādus paziņojumus vajadzētu paust tad, kad jau ir izcīnīta olimpiskā ceļazīme. LOK prezidents arī akcentē to, ka 3x3 basketbolisti naudu pelna Ķīnā, bet par tās režīma zvērībām publisku nosodījumu gan nav pauduši. 3x3 basketbolisti saņem valsts finansējumu Latvijas Olimpiskās vienības rindās. Sliktākā scenārija gadījumā viņu statuss varētu tikt pārskatīts. 

Intervija - Jānis Buks, LOK prezidents

"Olimpiskā vienība, tās infrastruktūra un finansējums, ir paredzēta sportistiem, lai viņi gatavotos olimpiskajām spēlēm. Šis jautājums tiks skatīts. Vai un kādi lēmumi šeit ir jāpieņem. Ja cilvēki paziņo un saka, ka viņi nepiedalīsies, tad droši vien, ka mums ir arī citi 3x3 basketbolisti, kuri būtu gatavi piedalīties un gatavoties olimpiskajām spēlēm." 

Solidāru viedokli 3x3 basketbolistiem ir paudis arī Latvijas basketbola izlases saspēles vadītājs Kristers Zoriks. Basketbola izlasei gan arī vēl būs jākvalificējas startam Parīzē. Latvijas hokeja leģenda Artūrs Irbe atzinīgi vērtē šo sportistu drosmi un cer, ka līdzīgu viedokli paudīs ievērojami lielāks skaits potenciālo olimpiešu. 

Intervija - Artūrs Irbe, Latvijas hokeja izlases treneris

"Tādu drosmi vajadzētu atļauties ļoti daudziem sportistiem no ļoti daudzām valstīm, lai SOK sāktu kasīt galvu, kā šo savu lēmumu sākt mīt atpakaļ ar pedāļiem un iziet no situācijas." 

Latvijas Televīzija aptaujāja vēl vairākus sportistus: peldētāju Ievu Maļuku, vieglatlētus Patriku Gailumu un Agati Cauni, svarcēlāju Artūru Plēsnieku un MTB riteņbraucēju Mārtiņu Blūmu. Neviens no viņiem nepauda kategorisku nostāju par nedošanos uz Parīzi, visi paļausies uz Latvijas Olimpiskās komitejas lēmumu. Līdzīgu viedokli publiski pauduši arī citi Latvijas sportisti, kas pretendē uz startu Parīzē. 

LOK prezidents Buks norāda, ka savu artavu var dot arī spiediena izdarīšana uz Starptautiskās olimpiskās komitejas sponsoriem. Pagaidām globālie biznesa milži SOK lēmumam asi neiebilst un sadarbību turpina. Kategoriska viedokļa nav arī Latvijas Olimpiskās komitejas partneriem. Ja atskaita uzņēmumu "Circle K", kas sadarbību ar LOK vairs neturpina un mājaslapā joprojām norādīti kļūdas pēc, pārējie LOK partneri sadarbību plāno turpināt, neatkarīgi no Latvijas lēmuma par došanos vai nedošanos uz Parīzi. Viskutelīgākajā situācijā nonācis uzņēmums "Rimi", kas finansiāli atbalsta arī ierakumu pretējā pusē stāvošo 3x3 basketbola izlasi. 

Citāts - Kristīne Ciemīte, Rimi Latvia mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja

"Ceram, ka visiem kopā izdosies mainīt Starptautiskās olimpiskās komitejas nostāju. Mēs gribam ļaut LOK tikt ar šo jautājumu galā, ticot, ka kopā ar līdzīgi domājošo valstu komitejām tiks atrasts vislabākais iespējamais risinājums."

Ja Starptautiskā olimpiskā komiteja lemtu par Krievijas un Baltkrievijas sportistu nepielaišanu, tā nonāktu pretrunā ar pašu pieņemto Olimpisko hartu. Tas gan neizslēdz iespēju, ka liela starptautiska spiediena rezultātā lēmums nevarētu tikt mainīts. Tas gan pilnībā ir pašas SOK kompetencē. Saskaņā ar Olimpisko hartu neviens no SOK pieņemtajiem lēmumiem attiecībā uz olimpiskajām spēlēm nevar tikt apstrīdēts trīs gadus, sākot no šo spēļu slēgšanas ceremonijas.