Kas jāmaina Latvijas sportā? - Izmaksas jaunatnes basketbolā: roku izgriešana vai sociālisms?

0.0
Augusts – basketbola mēnesis. Turpinām šķetināt Latvijas jaunatnes basketbolam sistēmu. Šoreiz par jaunatnes līgas atdevi, līgas izmaksām un lietderību. Tas ir pirmais pamats tālākai izaugsmei. Par finansēšanas modeļiem un daudz ko citu - Raimonds Rudzāts un Andris Auziņš.

Latvijas Jaunatnes basketbola līga ir visas basketbola sistēmas stūrakmens. Tajā auguši pilnīgi visi Latvijas izlases spēlētāji. Sacensības organizē Latvijas Basketbola savienība. Tās 2022. gada pārskatā lasāms, ka LJBL rīkošanai novirzīti 198 tūkstoši eiro, bet lauvas tiesu šā budžeta – 120 tūkstošus – ar dalības maksām atnes paši dalībnieki. Galvenokārt tās ir pašvaldību sporta skolas, kam dalība LJBL ir obligāta, lai izpildītu nosacījumus valsts finansējuma saņemšanā.

Intervija - Diāna Zaļupe, Limbažu novada sporta skolas direktore

"Tā ir tāda bezmaz vai tāda roku izgriešana, jo nav jau kur likties. Mēs esam savā starpā apsprieduši, ka Jaunatnes līgu mēs varētu paši noorganizēt, jo principā tas ir uz mūsu finanšu rēķina. Tiesnešus apmaksājam mēs, sporta bāzes apmaksājam mēs, medicīnas darbinieku apmaksājam mēs, transportu braukšanai. Principā Basketbola savienība finālturnīros nopērk medaļas un nodrošina tiesnešus finālturnīrā, un sastāda sacensību kalendāru."

Limbažu novada sporta skolas izdevumi 2022./2023. gada sezonā

  • Transporta noma – 14 899 EUR
  • Degvielas izdevumi sporta skolas mikroautobusam – 1200 EUR
  • Tiesnešu darba apmaksa – 1602 EUR
  • Medicīnas personāla apmaksa – 810 EUR
  • Dalības maksas – 900 EUR

Pamata izmaksu pozīcijas dalībai Jaunatnes basketbola līgā sezonā sastāda nepilnus 20 tūkstošus eiro sezonā. Basketbola savienības ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss skaidro, ka piesaistīt privātos atbalstītājus jauniešu sportam ir sarežģīti. Izmaksu slogu mazināšanu sporta skolām Basketbola savienība nesaskata kā savu uzdevumu, jo lielākā daļa sporta skolu darbojoties bez virzības uz augstiem sportiskajiem sasniegumiem.

Intervija - Kaspars Cipruss, LBS ģenerālsekretārs

"Diemžēl viss jaunatnes sports ir pārtapis par sociālu projektu. Izņemot kādus 20% - 30%, kas iet uz ekselenci. Tā ir tā realitāte." 

Intervija - Agris Galvanovskis, LBS Treneru komisijas vadītājs

"Es teikšu tā: 20% treneru strādā atbildīgi. Pēc sistēmas, par visiem bērniem – attīsta katru bērnu. Katrs bērns ir svarīgs sporta skolā. Daudzi treneri spiež uz diviem līderiem un pārējie bērniņi skraida krosiņu treniņā. Pa tukšo, principā nekas nenotiek. Bet tas atrofē to kopējo basketbola izpratni." 

LBS mērķis ir izveidot basketbola ekselences centru jeb internātu talantīgākajiem, kas varētu bāzēties Rīgā topošajā sporta spēļu hallē. Cipruss aprēķinājis, ka ekselences centra uzturēšana varētu izmaksāt vismaz 750 tūkstošus eiro gadā, un pamatā šis finansējums būtu jāpiesaista no valsts budžeta.

Intervija - Kaspars Cipruss, LBS ģenerālsekretārs

"Viens, divi, trīs cilvēki visu nevar izdarīt. Tur ir vajadzīgs kopā visas Latvijas basketbola saimes spiediens, ka tas projekts ir vajadzīgs."

Basketbola aģents Artūrs Šēnhofs ilgu laiku ir darbojies jaunatnes basketbolā, vadījis arī basketbola skolu. Viņš neuzskata, ka jaunatnes basketbola izaugsmi kavētu naudas trūkums sporta skolām.

Intervija - Artūrs Šēnhofs, Basketbola aģents, "Rīgas Zeļļi" ģenerālmenedžeris

"Es būšu nepopulārs, bet man ir tieši otrāda sajūta – ka basketbols dzīvo sociālismā, salīdzinot ar citiem sporta veidiem, un ir ļoti lēts no vecākiem. Vai kas jāmaina? Es domāju, ka ideālajā pasaulē būtu superīgi atrast sponsorus, bet jaunatnes basketbolam – tā vakuumā – tas galīgi nav vieglākais uzdevums, bet tā, manuprāt, nav baigā problēmu tēma."

Sporta mārketinga speciālists Raimonds Zeps uzskata, ka sponsoru piesaiste Jaunatnes basketbola līgai nav tas sarežģītākais uzdevums. Taču ārkārtīgi sarežģīti būtu piesaistīt ļoti apjomīgas naudas summas – daudzu desmitu vai pat simtu tūkstošu eiro apmērā.

Intervija - Raimonds Zeps, Sporta mārketinga speciālists

"Varam būvēt ilūziju pilis, ka tas ir iespējams, bet – tas ir iespējams tikai mecenātisma veidā. Kad kāds atnāk un pasaka: es gribu to darīt nākotnes vārdā un man nav žēl! 

Būtībā Latvijas Basketbola savienībai ir jāveic funkcija, kas ir basketbola popularizācija valstī. Ar visiem no tā izrietošajiem aspektiem. Kas ir viens katls, kurā iekšā jādabū maksimāli daudz naudas, un tad arī pareizi tā nauda ir jāiztērē, lai sistēma pati sevi atražotu un turpinātu ilgtspējīgi dzīvot."

Latvijas Basketbola savienības izdevumi 2022. gadā bija 5,7 miljoni eiro. Latvijas Jaunatnes basketbola līgai novirzīti 198 tūkstoši eiro, kas ir 3,4% no visiem izdevumiem. Cipruss gan norāda, ka arī jaunatnes izlašu uzturēšana ir pieskaitāma jaunatnes basketbola tēriņiem. Tām 2022. gadā tērēti 287 tūkstoši eiro. Saskaitot abas pozīcijas kopā, sanāk 485 tūkstoši eiro, kas ir 8,5% visu LBS izdevumu.