Jānim Kubilim - 100. Intervija ar jubilāru

Šogad 24. jūlijā Nacionālā teātra leģenda, aktieris Jānis Kubilis svin savu simto dzimšanas dienu. Žurnālists Ojārs Rubenis ciemojās pie jubilāra Rīgas dzīvoklī pirms lielā notikuma uz draudzīgu sarunu, jo abus vieno teātris. 

Jānis Kubilis iemieso gadsimta sākuma vērtības, vīrišķīgu šarmu, cieņpilnu cilvēcību un vienkāršību. Jānis Kubilis vēl joprojām uzlādē ar siltu labvēlīgas inteliģences un jauneklīga humora devu. 

Pievilcīgā, vīrišķīgā āriene, muzikalitāte un temperaments ļāva viņam kļūt par vairāku skatītāju paaudžu mīluli. Pablo "Trešajā vārdā" un Hamilkara kungs tāda paša nosaukuma izrādē, kā arī Marats izrādē "Mans nabaga Marats" ir lomas, kas veidotas kopā ar Antru Liedskalniņu kā partneri. 1994. gadā Jānis Kubilis pensionējās un no teātra aizgāja.

J. Kubilis dzimis 1923. gadā Neretā. Mācījies Neretas skolā, vēlāk Smiltenes piensaimniecības skolā. Pēc kara atgriezies Neretā, no kurienes kopā ar nākamo sievu Liliju Daugavieti devies uz Rīgu mācīties. Pēc paša vārdiem – plānojis stāties Latvijas Konservatorijā, gribēdams turpināt apgūt vijoļspēli, tomēr teātra izrādē "Pazudušais dēls" redzētā Žaņa Katlapa spēle mainījusi viņa domas, un Kubilis nolēmis kopā ar Liliju iestāties Drāmas teātra studijā, kur abi arī uzņemti. Vēlāk mācījies Veras Baļunas vadītajā kursā, 1948. gadā beidzis Drāmas teātra studiju. No 1944. līdz 1994. gadam bijis Drāmas (vēlāk – Nacionālā) teātra aktieris. Kopumā nospēlējis ap 140 lomu.

Jāņa Kubiļa aktierdarbs ticis novērtēts ar 1965. gada Latvijas PSR Valsts prēmiju par Mocarta lomu A. Puškina "Mocarts un Saljeri" inscenējumā un Lorkas lomu Žaņa Grīvas lugā "Noziegums Granādā". Piešķirti Latvijas PSR Nopelniem bagātā (1956) un Latvijas PSR Tautas skatuves mākslinieka goda nosaukumi (1966). 2002. gadā aktieris ticis apbalvots ar IV šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, bet 2005. gadā saņēmis "Spēlmaņu nakts" balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā.