Kas jāmaina Latvijas sportā? - LVM ziedojumi sportam atcelti. Par jauno kārtību skaidrības nav

0.0

Neilgi pirms gadu mijas plašu rezonansi izraisīja valsts akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” plānotie ziedojumi sporta nozarei. Nepilnus 4 miljonus eiro būtu sadalījis ļoti šaurs sporta organizāciju loks. Pētot situācijas cēloņus, Latvijas Televīzijai tā arī neizdevās noskaidrot, kurš pieņēmis lēmumu par ziedojumu sadali, jo uzņēmums aicināja ar jautājumiem vērsties pie akcionāra Zemkopības ministrijas, savukārt tā – pie uzņēmuma.

Pēc sižeta pacietības mērs pilns bija premjeram Krišjānim Kariņam. Viņa preses sekretārs Sandris Sabajevs sižeta interneta adresi iekopēja pat savā rakstiskajā atbildē Latvijas Televīzijas Kultūras redakcijai, kad skaidroja lēmumu atcelt ziedojumus ne tikai sportam, bet arī kultūrai.

Citāts - Sandris Sabajevs, Ministru prezidenta preses sekretārs

Valsts akciju sabiedrības “Latvijas Valsts meži” ziedojumu novirzīšana atsevišķiem, ar sporta jomu saistītiem, projektiem sabiedrībā radīja bažas par necaurskatāmu valsts finansējuma sadalījumu.” 

Intervija - Didzis Šmits, Zemkopības ministrs

Man bija pagara saruna ar premjerministru Krišjāni Kariņu par šo. Es principā to uzskatu par absolūti nenormālu praksi. “Latvijas valsts meži”, kā jebkura cita kapitālsabiedrība, pieder Latvijas valstij. Tās peļņai būtu jānokļūst valsts budžetā, un caur budžetu, saliekot kopējās prioritātes, arī būtu jāpiešķir.” 

Lēmums noraut rokasbremzi tika pieņemts pēdējā brīdī. Tas radies divu valdības pārstāvju sarunas gaitā.

Intervija - Didzis Šmits, Zemkopības ministrs

Man bija plāns, ka es šo izbeidzu ar 2024. gada budžetu. Tā kā starp politiskajām partijām nebija vienošanās par to šo [ziedojumu] sarakstu, tad mēs ar Krišjāni Kariņu nolēmām to izbeigt tagad. Jau uzreiz.” 

Zemkopības ministrs skaidro, ka tās organizācijas, kam ziedojumi bija plānoti, naudu saņems tik un tā. Taču caur valsts budžeta programmām. Ilgus gadus praktizētā dažu atsevišķu sporta organizāciju finansēšana caur “Latvijas valsts mežu” kontu tiks izskausta.

Intervija - Didzis Šmits, Zemkopības ministrs

Tie patiesībā sen vairs nav ziedojumi. Ar to rēķinās kā pamata naudu. Ziedojums ir kaut kas ārkārtējs, noteiktam mērķim. Pie tā ir jāatgriežas. Es nesaku, ka LVM nedrīkst ziedot. Viņi drīkst ziedot, bet – sakarā ar mežu. Tur, kur tas ārkārtas gadījumos vajadzīgs, nevis, es atvainojos, uzturēt Basketbola savienību katru gadu.” 

“Latvijas valsts mežu” ziedojumi sportam jau vēsturiski bijuši skandālu apvīti. 2011. gadā solidāri, pa pusmiljonam katrs, ziedojumus bija saņēmuši basketbola klubi “Ventspils” un “VEF Rīga”. To vadībā bija abu tā brīža koalīcijas partiju – “Vienotības” un ZZS – ietekmīgi politiķi Edgars Jaunups un Aivars Lembergs. Zīmīgi, ka ziedojumus komandas saņēma caur Latvijas Olimpisko komiteju, lai arī abi ir privāti klubi, bet vīriešu basketbola izlase olimpiādē nav spēlējusi vēl šobaltdien. Pret tādu precedentu skaļi iestājās vairāki olimpieši, tāpēc politiķi pieņēma jaunus ziedojumu sadalījuma principus. Tie kalpoja 11 gadus – līdz pat pērnā gada nogalei.

Ziedojumu atcelšana nozīmē to, ka tiks palielināts valsts sporta budžets. Tas rada jaunu spēles laukumu, jo politiķiem būs jālemj par to, kādām sporta budžeta programmām “Latvijas valsts mežu” peļņu turpmāk novirzīt. Par sportu atbildīgā Izglītības un zinātnes ministrija tā arī neatrada nevienu pārstāvi, kas varētu uz Latvijas Televīzijas jautājumiem atbildēt kameras priekšā klātienē vai attālināti. Tā vietā rakstiskas atbildes iesūtīja ministres Andas Čakšas padomnieks, basketbola treneris Ainars Bagatskis.

Citāts - Ainars Bagatskis, Izglītības un zinātnes ministres padomnieks

Latvijas sporta nevalstiskajām organizācijām ar ziedojumiem no valsts kapitālsabiedrībām piesaistītā finansējuma daļa ir būtiska, tāpēc, valdībai domājot par sistēmas maiņu, noteikti būtu jāpiedāvā līdzvērtīgs kompensējošs modelis. Kritēriju izstrādāšana ir ļoti atbildīgs un nozīmīgs process, kam nepieciešams pietiekams laiks un kurā būtu jāiesaistās visām pusēm, lai izveidotu vienotu kritēriju sistēmu un to ieviestu sporta federāciju finansēšanā.”

Konkrētu ieceru, plānu vai redzējuma Izglītības un zinātnes ministrijai nav. Līdz ar to – tā sauktās “mežu” naudas likteni pašlaik ieskauj liela nenoteiktības migla.