Kas jāmaina Latvijas sportā? - Radēviča jau 4 gadus neatdod valstij naudas balvu; kā trenere prēmēta mamma

Novembrī aprit 4 gadi kopš Inetas Radēvičas dopinga provēs tika atrasta neatļautu vielu klātbūtne. Liktenīga izrādījās atkārtota pārbaude 2012. gadā Londonas olimpiādes laikā ņemtajām analīzēm. Londonā Radēviču līdz bronzas medaļai šķīra nieka viens centimetrs. Tomēr par izcīnīto 4. vietu viņa no valsts saņēma naudas balvu 28 466 latu apmērā. Sešus gadus vēlāk rezultāts tika anulēts un aktuāls kļuva jautājums par naudas balvas atmaksāšanu.

Ar iesniegumu par naudas balvas piešķiršanu Radēvičai Izglītības un zinātnes ministrijā vērsās Latvijas Vieglatlētikas savienība. Tā Radēvičas parādu dzēst netaisās.

Intervija - Dmitrijs Miļkevičs, LVS ģenerālsekretārs

Nebija nekādas oficiālas vēstules no IZM mums. Nezinu, kā IZM komunicēja ar Inetu. Principā ar to arī viss beidzās. Nebija līgumos atrunāts, ka mums būtu jāatgriež nauda, ja pēkšņi parādās kāds dopinga gadījums.” 

Izglītības un zinātnes ministrijā skaidro, ka nav juridisku tiesību prasīt naudu atgriezt Latvijas Vieglatlētikas savienībai, jo tā nav vainojama pie Radēvičas dopinga pārkāpuma. Paradoksāli, ka ministrijai nav juridisku ieroču, lai naudu atprasītu no pašas Radēvičas, jo normatīvajos aktos šāda kārtība nav paredzēta. Sporta departamenta direktors Edgars Severs sola, ka turpmāk pret šādiem gadījumiem valsts būs nodrošinājusies.

Intervija - Edgars Severs, IZM Sporta departamenta direktors

“”Ja paliek esoša naudas balvu sistēma, tad valdības noteikumos būs šis 8 gadu periods, kad valdībai ir tiesības pieprasīt naudas balvu atmaksāt personām, kuru vainas dēļ rezultāts tiek anulēts. 

Pie naudas balvas 14 066 latu apmērā tika arī Inetas Radēvičas mamma Inna. Latvijas Vieglatlētikas savienība, lūdzot Radēvičai piešķirt naudas balvu, viņas mammu bija norādījusi kā treneri. Lai arī praksē Radēviča trenējās Krievijā, pie vietējā speciālista Jevģēņija Teravanesova.

Intervija - Dmitrijs Miļkevičs, LVS ģenerālsekretārs

Mēs neapšaubām sportista sniegto informāciju. Ja viņa pasaka, ka trenē mamma, tad – trenē mamma. Ja viņai ir sertifikāts, tad viņa to var darīt. Attiecīgi mēs viņai pārskaitījām valsts piešķirtos līdzekļus, pamatojoties uz to informāciju.” 

Intervija - Edgars Severs, IZM Sporta departamenta direktors

Parādās ailītē treneris. Tajā brīdī mēs uzticējāmies Vieglatlētikas savienībai, lai gan tas, protams, bija zināms fakts, ka viņa trenējas pie Krievijas trenera. Skatoties vēl vēsturiski, trenerim, pie kura viņa trenējās, tas nebija pirmais dopinga pārkāpuma gadījums. 

Ja es atceros, tad toreiz šis raksturojums bija: nodokļu sistēmas kaut kādas nianses un Krievija.” 

Ineta Radēviča sniegt savus skaidrojumus Latvijas Televīzijai nevēlējās. Edgars Severs atzīst, ka Radēvičas mammas gadījums nav vienīgais, kad naudas balvas saņemšanai tiek izvirzīti ļoti apšaubāmi pretendenti, nereti – tieši ģimenes locekļi. Turpmāk plānots grožus pievilkt stingrāk un federācijām prasīt juridiski pamatot to, ka norādītais treneris strādājis ar konkrēto sportistu sezonā, kad panākums izcīnīts. Pretējā gadījumā naudas balvas lūgšana apšaubāmiem treneriem tiks traktēta kā krāpšanas mēģinājums. Nevar gan izslēgt, ka šāds jautājums tuvākajā nākotnē atkritīs pats no sevis, ja politiķi lems par naudas balvu atcelšanu.

Intervija - Edgars Severs, IZM Sporta departamenta direktors

Mēs esam kā vienu no 2023. gada budžeta prioritātēm iesnieguši priekšlikumu vispār reformēt naudas balvu sistēmu – no tās atteikties. Aizstāt vienreizējās naudas balvas ar ilgtermiņa pabalstiem olimpisko un paralimpisko spēļu medaļniekiem. Savukārt to naudas summu, ko ikgadēji valdība piešķir naudas balvām – tā ir vidēji 1,4 miljoni eiro – mēs rosinām iekļaut valsts sporta pamatbudžetā un sniegt atbalstu tām sporta federācijām, kuru sportisti ir šos rezultātus uzrādījuši.” 

Naudas balvas par izciliem sasniegumiem sportā gadiem ilgi bijis sakāpinātu diskusiju temats. Izcilības kritēriju dēļ ik gadu tika prēmēts ļoti plašs un ļoti raibs sportistu loks. Sākot ar olimpiskajiem čempioniem, beidzot ar makšķerniekiem un galda spēļu meistariem. Savukārt Latvijas vadošo bokseru un tenisistu panākumi neatbilda izcilības kritērijiem, jo netika gūti formālos pasaules vai Eiropas čempionātos. Tādējādi izcilības prēmēšana sportā ik gadu ieguva traģikomiskas aprises.