Citādi latviskais (Cytaidi latviskais)
Pārsteidzošā kārtā ir tā, ka vidējais statistiskais latvietis, arī latgalietis, vairāk zina par Senās Grieķijas un Romas kultūru, franču literatūru vai britu mūziku nekā latgaliešu kultūru. Vai zināt, ka pirmā grāmata latgaliski iznāca 1756. gadā, ka latgaliski ir publicēti tūkstošiem dzejoļu, simtiem stāstu, desmitiem romānu? Ka pūcessakta uz 1 Ls monētas vai upes līkumi uz 10 Ls banknotes nāk no Latgales? Ka te darina ogu vīnus, restaurē bronzas laikmeta apmetnes, podnieki gatavo servīzes dižo valstu vēstniecībām?
Latgale ir ļoti tuvu, bet reizē arī ļoti tālu. Par Latgali ir izveidojies pulka stereotipu, parasti pretēju: Latgalē valda bezdarbs, alkoholisms, dzīvo panaivi un kūtri cilvēki; te visi dzied, dejo, ir labestīgi un viesmīlīgi.
Paskatīties uz Latgali savādāk, izvairoties no šiem pretējiem stereotipiem. Parādīt Latgali viegli, atraktīvi, bet reizē arī dziļi un pamatīgi. Zinot, ka nevar aptvert neaptveramo, ar pāris precīziem, sulīgiem triepieniem parādīt cilvēkus, situācijas, fenomenus.
Šāds trīsdaļīgs virsmērķis ir 10 videostāstu ciklam „Cytaidi latviskais”.
Latgalieši – tie ir tie paši latvieši, tikai citādi. Tieši tādēļ stāstu sērijai ir šāds nosaukums; tas aizgūts no Valentīna Lukaševiča pirms 8 gadiem sacerēta dzejoļa virsraksta.
„Cytaidi latviskais” būs redzams LTV1 katru svētdienu no 30. jūnija līdz 1. septembrim, raidījumi 30. jūnijā un 7. jūlijā pulksten 17.20, sākot no 14. jūlija 18.20, visi tiks atkārtoti pirmdienu vakaros. Raidījuma scenārija un idejas autori- latgaliešu dzejnieks, prozaiķis, pedagogs Valentīns Lukaševičs un LTV redaktore Sandra Freiberga, režisores Svetlana Rudzīte, Indra Tilaka, operators Egils Kurpnieks, projekta vadītāja Ilze Šadurska.
Cikls sāksies ar „Latgaliešu literatūru”, jo daiļliteratūra ir katras kultūras mugurkauls, un noslēgsies ar stāstu par „Izglītību”, jo tieši izglītība, zināšanas ļauj saprast, pieņemt, nebaidīties no atšķirīgā, dzīvot pēc lozunga: ne vienādi, bet vienoti. Cikls ļaus dziļāk izprast latgaliešu raksturu, ieklausīties augšzemnieku dialektā ( latgaliski runātais būs titrēts latviešu literārajā valodā), iedziļināties novada folklorā, lietišķās mākslas un amatniecības daudzveidībā, ļauties latgaliešu mūzikai , tikties ar uzņēmīgiem un mērķtiecīgiem cilvēkiem, apbrīnot Latgales dabu un pieskarties reliģijas lomai cilvēku dzīvē.
Mēs ceram , ka ‘’Cytaidi latviskais” rosinās jūs savas vasaras ceļos iekļaut Latgali un padarīs to tuvāku ikvienam skatītājam!