Saknes debesīs. Raidījuma retrospekcija

Vakar, 23. februārī, svinīgā ceremonijā, kas norisinājās LTV koncertstudijā, tika sumināti Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio Gada balvas “Kilograms kultūras 2016” uzvarētāji – pērnā gada spilgtākie kultūras notikumi, kurus skatītāji noslēguma balsojumā novērtējuši visaugstāk.

Balvu pasniegšanas ceremonijā tika pasniegtas mākslinieku Kristīnes Jurjānes un Ivara Miķelsona darinātas vienu kilogramu smagas, zeltītas atsvara statuetes astoņās konkursa kategorijās: “Mūzika”, “Kino”, “Teātris”, “Vizuālā māksla”, “Literatūra un grāmatniecība”, “Kultūras mantojums”, “Gada notikums” un “Gada pārsteigums”. Balvu ieguvēji saņēma arī 1000,- eiro vērtu naudas prēmiju, kuru nodrošina Rietumu Bankas Labdarības fonds. Devīto statueti žūrija, kuras sastāvā ir Latvijas Televīzijas (LTV), Latvijas Radio (LR) un sabiedrisko mediju portāla LSM.lv kultūras žurnālisti, pasniedza kā īpašo balvu.

“Tagad, atskatoties redzam, cik kultūras bagāti esam bijuši aizvadītajā gadā. Īpaši to atklāj nozīmīgā kategorija “Gada notikums”, kas žilbina ar iespaidīgiem un vērienīgiem kultūras pasākumiem, par kuriem skatītāji balsoja visvairāk”, skatītāju balsojuma rezultātus komentē Latvijas Televīzijas Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle.

Kategorijā “Teātris” skatītāji visvairāk balsojuši par Eiripīda “Mēdeju”, režisors – Vladislavs Nastavševs, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris, savukārt kategorijā “Literatūra” zelta atsvara statuete tika pasniegta Jāņa Tomaša dzejas krājumam “Melnie darba cimdi”, izdevniecība “Pētergailis”. Kategorijā “Vizuālā māksla” visvairāk balsu tika saņemts par Arta Nīmaņa personālizstādi “Fragile” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.

Par 2016. gada labāko muzikālo notikumu (kategorija “Mūzika”) atzīts Pētera Vaska 70. jubilejas koncerts Rīgas Domā, VAK “Latvija”, diriģents Māris Sirmais, savukārt kategorijā “Kino” balsojumā uzvarēja režisora Viestura Kairiša  biogrāfiskā drāma “Melānijas hronika”, studija “Mistrus Media”.

Par aizvadītā “Gada notikumu” kļuva Latvijas Nacionālā mākslas muzeja atjaunotās ēkas atklāšana, par “Gada pārsteigumu” – Valmieras vasaras teātra festivāls, savukārt kategorijā “Kultūras mantojums” balvu saņēma Raiņa un Aspazijas muzeju atjaunošana Tadenavā, Jūrmalā un Rīgā.

Žūrijas balva šogad piešķirta maestro Raimondam Paulam par koncertiem viņa 80. jubilejas gadā. Šajā radoši tik intensīvajā laikā Raimonds Pauls uz Nacionālā teātra skatuves tikās ar operzvaigzni Elīnu Garanču un sniedza spožu koncertu kopā ar pasaulslaveno diriģentu Marisu Jansonu un Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri Lielajā ģildē.

Gada balva kultūrā “Kilograms kultūras” izceļ Latvijas kultūras jomas spēcīgāko notikumu esenci gada griezumā un popularizē izcilāko Latvijas kultūras profesionāļu sasniegumus, par tiem informējot plašu sabiedrību. Šo apbalvojumu 2011. gadā izveidoja raidījuma “100g kultūras” veidotāji – žurnālisti, kuri ir eksperti dažādās kultūras nozarēs. Šo apbalvojumu LTV un LR veido kopīgi, ar mērķi ar mērķi stiprināt sabiedrisko mediju lomu kultūras nozarē. Balvas pretendentus gada garumā ir izvirzījusi žūrija, kuras sastāvā ir Latvijas Televīzijas (LTV), Latvijas Radio (LR) un sabiedrisko mediju portāla LSM.lv kultūras žurnālisti, bet uzvarētājus noteicis skatītāju balsojums.