Netīrā zona. LTV ziņu dienesta dokumentāla filma.

Covid-19 slimnīcu karantīnas nodaļas dalās divās zonās ­– tīrajā un netīrajā jeb bīstamajā zonā. Tīrajā zonā vīrusa nav. Tur atrodas ārstu istaba un atpūtas telpa, kur mediķiem uz brīdi atvilkt elpu. Bet aiz īpaši izveidotām slūžām jeb aizsarga, sākas netīrā zona.

Intensīvās terapijas nodaļā, kurā 24 stundas diennaktī norit cīņa ar vīrusu, dzirdami medicīnas aparatūras skaņu signāli un redzami pacienti ar augstas un zemākas plūsmas skābekļa maskām. Šeit nokļūst tikai koronavīrusa slimnieki un mediķi. Slimnieki – visbiežāk ar augstu temperatūru, abpusēju plaušu karsoni un apstiprinātu SarsCoV-2 infekciju. Mediķi – aizsargtērpos, ar respiratoriem un brillēm uz sejas, sargājoties no inficēšanās. Jau kustēties šādā tērpā ir grūti, bet ārsti, māsas un māsu palīgi šajos tērpos pavada stundām ilgi. Izmeklē pacientu, dod zāles, ņem analīzes, baro, maina pamperus, slauka sviedrus, apkopj un aprūpē. Covid-19 nodaļās, kurās ir līdz pat 50 gultām, brīvu vietu nav. 

Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta komanda pirmo reizi nokļūst tur – netīrajā zonā. Un palātās redzētais ir ļoti smaga Covid-19 realitāte. Tēvs ar dēlu, māte ar meitu – pat vienā nodaļā ir vairākas palātas, kurās par dzīvību cīnās vienas ģimenes divas paaudzes. Satiekam daudzu pacientu iemīļoto profesoru Anatoliju Danilānu, kurš arī bez skābekļa atbalsta netiktu galā ar šo inficēšanos. Jauni un veci, vientuļnieki no pansionātiem, tēti un mammas, kurus mājās gaida mazgadīgi bērni. Vīruss nešķiro.

Ir ļoti daudzi no papildu skābekļa pilnīgi atkarīgi pacienti, kuriem pēc katras brokastu putras karotes atkal ir jāieelpo skābeklis. Maska uz sejas, putras karote, maska uz sejas, putras karote, maska un dziļa ieelpa, mazliet tējas... Tik smagā ritmā pukst Covid-19 nodaļas sirds. Un diemžēl arī mirstoši cilvēki. Elpas, kas dziest, un melnas asinis, kurās skābekļa tikpat kā vairs nav.

Ārsti atklāti stāsta, ka šis vīruss joprojām ir liels nezināmais. Un, visticamāk, tam ir saistība arī ar ģenētiku. Kādēļ viena ģimene Covid-19 pārslimo kā vieglas iesnas, bet cita nokļūst slimnīcā un zaudē šo cīņu? Kādēļ vissmagāk slimo vīrieši vecumā no 40 līdz 50 gadiem? Kurus viņi vakcinētu pirmos, ja būtu tāda iespēja? Jaungada nakts un 2021.gada pirmā diena P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Karantīnas nodaļās. Prezidenta uzruna mobilajā tālrunī un valsts himna respiratorā. Rezidentu jaunais rūdījums un asaras pieredzējušu ārstu acīs, kad stundu pirms 2021. gada uz mūžu izdziest kolēģis. 

Filmas autori: Aija Kinca, Ivans Milovs, Dace Kokle un Edmunds Rimšāns.