Sargāj' savu tēvu zemi. Dokumentāla filma par robežsardzes vēsturi

Pirmais cilvēks, ar kuru ikvienam ir darīšana, iebraucot Latvijā, ir robežsargs. Viņš pirmais aci pret aci saskaras arī ar valsts ienaidnieku - kontrabandistu, nelegālo imigrantu, spiegu un kara gadījumā - ar iebrucēju. Robežsardze ir valsts drošības pirmā līnija.

Tas ir 60 minūšu dokumentāls stāsts par Valsts robežsardzi, kas drīzumā arī atzīmēs simtgadi. LTV filmēšanas grupai bija liels izaicinājums - kā lai robežsardzes darbu un 100 gadu vēsturi, kas ir ļoti bagāta ar notikumiem un sazarotu struktūru, parāda tik niecīgā laika sprīdī kā viena stunda! Kā lai stundā satilpina bagātīgo safilmēto videomateriālu?

Par robežsardzes sākuma gadiem sabiedrība neko daudz nezina. Nav arī kino arhīva. Muzejos un arhīvos ir tikai fotogrāfijas. Vēsturisko notikumu atainošanai, LTV filmēšanas grupa tās pārvērta īstenībā. Ainas no robežsargu ikdienas un sadzīves ir precīzi atveidotas, izspēlētas un nofilmētas. Filmēšana notika Latgalē. Zilupes un Kaplavas pagastā izdevās atrast autentiskas mājas un vidi. Puišiem, kuri iejutās robežsargu lomās, speciāli pašuva formastērpus. Jo izrādījās, ka līdz mūsdienām ir saglabājies tikai viens pilns pirmskara robežsargu formastērpa komplekts. Tas glabājas robežsardzes koledžā Rēzeknē.

Robežsardzes vēsture cieši savijas ar visas valsts likteni. Viena no emocionālajām epizodēm filmā – 1940.gada 15.jūnija notikumi Masļenkos, kad padomju karavīri naktī nošāva trīs robežsargus un divus civiliedzīvotājus. Filmas veidotāji uzbūvēja tā laika Latvijas un PSRS robežstabus, bet vietējie ļaudis atvēlēja savus īpašumus, lai varētu nofilmēt, kā tiek nodedzināta robežsargu ēka. Pēc Latvijas okupācijas padomju režīms uzreiz ķērās pie robežsardzes iznīcināšanas, jo tur dienēja savas zemes patrioti. Epizodi, kā 1940. gada 9. oktobrī apcietina robežsargus un konvojs viņus aizved, uzņēma Indras pamatskolā. Tajās pašās telpās, kur traģiskie notikumi risinājās. Kad arestētos veda lejup pa skolas lielajām kāpnēm, dziļajā klusumā bija dzirdama vienīgi robežsargu ritmisko soļu duna.    

Dokumentētas pirmo robežsargu bērnu un mazbērnu atmiņas par to, kā viņu ģimenes dzīvoja kordonos uz austrumu robežas pirms Otrā pasaules kara un kāds liktenis represētos robežsargus piemeklēja.

Filma stāsta arī par mūsdienām. Par to, cik smagi robežsardze atdzima pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Deviņdesmito gadu sākumā nebija naudas pat, lai apģērbtu un pabarotu robežsargus, nemaz nerunājot par  tehniku  un ieročiem. Par to, kā no jauna iezīmēja un iekārtoja valsts robežu un kā tagad pirmo reizi valsts vēsturē būvē žogu. Jau vairākus gadus Latvijas robežsardzes kuģi uzmana ne vien robežu Baltijas jūrā, bet peld arī plašākos starptautiskos ūdeņos, kur līdz ar Eiropas Savienības robežas sargāšanu nodarbojas ar cilvēku glābšanu un pārrobežu noziedzības apkarošanu. Par dienestu stāsta bijušie un pašreizējie robežsargi, kā arī vēstures pētnieki.

Filmas autori: režisore Dace Slavinska, žurnāliste Judīte Čunka, operatori Uvis Burjāns un Armands Rudzītis.

Komentāri

Kategorijas