Atslēgas. Daugavpils HES – brīvības slūžu atslēga

Sērijas tēma: Daugavpils HES projekta atcelšana. Lielākā uzvara, ko Latvijas tautai izdevies sasniegt pret totalitāru režīmu.

Daugavpils HES – piektajai plānotajai spēkstacijai uz mūsu likteņupes – bija jābūt visjaudīgākajai no iepriekš celtajām. Nepilnu 30 gadu laikā iepriekšējās jau bija appludinājušas trešdaļu Daugavas Latvijā, šī noslīcinātu vēl tikpat. Tomēr tā bija pirmā, ko cēla, bet neuzcēla.

Projekta beigu sākums bija 1986. gads, kad avīze Literatūra un Māksla publicēja rakstu Par Daugavas likteni domājot. Rakstā ar tam laikam nedzirdētu drosmi projekts tika kritizēts – esot sasteigts, nelietderīgs, nāvējošs dabai. Perestroika tikai nupat bija sākusies, un presi, tāpat kā visu tautu, vēl žņaudza cenzūras važas. Par spīti tam, raksts izraisīja tautas dusmu lavīnu. Sākās spontāna parakstu vākšana pret HES celtniecību. Pāris mēnešu laikā – jau 30 000 «pret». Vārījās visi. Un gadu vēlāk Daugavpils HES būvniecība tika atcelta. Šīs nedēļas Atslēgas – par Atmodas atslēgu, kas parāva vaļā brīvības slūžas.