Atslēgas. Padomju represijas pret Rīgas intelektuāļiem

0.0

Jaunā dokumentālā raidījumu ciklā "Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi" trešā sērija LTV1 ēterā – 1. februārī. Sērijas tēma: padomju represijas pret Rīgas intelektuāļiem 1950.gadu sākumā. Kā vēsturē radies apzīmējums "Franču grupa"?  

Pēc Otrā Pasaules kara vairāk kā 100 000 kara bēgļu nevarēja atgriezties dzimtenē. Šeit palikušajiem tika likvidētas šķiras, dibināti kolhozi, atņemti īpašumi. Baisākais padomju varas represīvais aparāts – VDK – pēckara periodā apcietināja vēl vismaz 40 000 cilvēku. Lielākā palikusī vērtība, ko šajā terorā cilvēkiem vēl mēģināja atņemt, bija viņu prāts.

Padomju totalitārā režīma laikā šķietami apolitiski pasākumi daudziem to rīkotājiem un apmeklētājiem skarbi atspēlējās. Mākslinieka Kurta Fridrihsona un citu intelektuāļu rīkotie franču literatūras vakari tika uzskatīti par "dzimtenes nodevību", un franču literatūras darbu lasīšana beidzās ar izsūtījumu uz Sibīriju. Šo vakaru namamāte, aktrise Irma Stubaus, pirms izsūtījuma dzīvojusi Dzirnavu ielā, pēc atgriešanās no Sibīrijas vairs nekad uz tās kāju nespēra. Vai pēc šīm represijām tik ļoti likteņa nospārdītiem vēl iespējams piedzīvot jel kādu triumfu?