Adreses. Padomju memoriālu Golgāta mūsdienās

28. septembra LTV1 raidījums «Adreses» veltīts diviem no zināmākajiem Padomju Latvijas memoriālajiem ansambļiem – Salaspils memoriālam un Latviešu sarkano strēlnieku muzejam (jeb pēdējos gados – Okupācijas muzejam). Abi patlaban tiek pārveidoti atbilstoši mūsdienu izpratnei par vēstures notikumiem. Rezultāts solās būt radikāli atšķirīgs.

Salaspils nacistu koncentrācijas nometnes pētnieki atklājuši, ka padomju ideoloģijā tapusī nometnes «vēsture» un memoriāla koncepcija ir krietni izkropļota. Taču memoriāls ir ne tik vien valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, bet pat ierakstīts Latvijas Kultūras kanonā kā viena no mūsu nacionālajām vērtībām. Kā to šodien pārveidot?

Turpretī bijušais Sarkano strēlnieku muzejs, par spīti tam, ka arhitektu aprindās tiek uzskatīts par izcilu padomju modernisma tīrradni, nav atzīts par arhitektūras pieminekli. Tātad to drīkst brīvi pārbūvēt, un tas arī tiek plānots. Jau atkal – par spīti profesionāļu protestiem. Kurš padomju ideoloģijas produkts izrādīsies vērtīgāks un būs vairāk pasargāts?

«Adrešu» autoru Mārtiņu Ķibildu abās adresēs pavadīs raidījuma viesis, šoreiz – jaunā kinorežisore un mediju personība Žanete Skarule.