Turpina apzināt PSRS okupācijas nodarītos zaudējumus

Jau no svētdienas, 6. jūlija, pulksten 18.20, LTV1 būs skatāma godalgotā raidījuma “Cytaidi latviskais” otrā sezona, kurā vasaru svētdienās kopā ar latgaliešu dzejnieku Valentīnu Lukaševiču tiksimies ar iedvesmojošiem cilvēkiem. Otrās sezonas raidījumu pamatā būs personības un dzimtas, kas Latgalē kopj noteiktu profesionālo vidi, arodu, amatu, ir daļa no latgaliskās pašapziņas un novada tradīcijas, veidojot īpašo kodu, ko Latvijā saprotam ar vārdu salikumu ‘’latgaliskais patriotisms’’.

Iespējams, vidējais statistiskais latvietis, arī latgalietis, vairāk zina par Senās Grieķijas un Romas kultūru, franču literatūru vai britu mūziku nekā latgaliešu kultūru. Vai zināt, ka pirmā grāmata latgaliski iznāca 1756. gadā, ka latgaliski ir publicēti tūkstošiem dzejoļu, simtiem stāstu, desmitiem romānu? Latgale ir ļoti tuvu, bet reizē arī  tālu. Par Latgali ir izveidojies pulka pretēju stereotipu, piemēram: Latgalē valda bezdarbs, alkoholisms, dzīvo panaivi un kūtri cilvēki; te visi dzied, dejo, ir labestīgi un viesmīlīgi.

Raidījuma “Cytaidi latviskais” mērķis ir paskatīties uz Latgali citādāk, izvairoties no stereotipiem. Parādīt Latgali viegli, atraktīvi, bet reizē arī dziļi un pamatīgi. Zinot, ka nevar aptvert neaptveramo, ar pāris precīziem, sulīgiem triepieniem atklāt iedvesmojošus cilvēkus, situācijas un fenomenus.

Jau 2013. gada vasarā ik svētdienu tikāmies un stāstījām par latgaliešu raksturu, ieklausījāmies augšzemnieku dialektā, priecājāmies par novada folkloru, lietišķās mākslas un amatniecības daudzveidību, latgaliešu mūziku, viesojāmies pie uzņēmīgiem un mērķtiecīgiem cilvēkiem, apbrīnojām  Latgales dabu un pieskārāmies reliģijas lomai cilvēku dzīvē.

Latgalieši – tie ir tie paši latvieši, tikai citādi. Tādēļ stāstu sērijai ir šāds nosaukums, kas aizgūts no Valentīna Lukaševiča pirms deviņiem gadiem sacerēta dzejoļa virsraksta. Raidījuma scenārija un idejas autori - latgaliešu dzejnieks, prozaiķis, pedagogs Valentīns Lukaševičs un LTV redaktore Sandra Freiberga, režisore Svetlana Rudzīte un  operators Egils Kurpnieks pateicas Latgales novadam par atsaucību un arī augsto novērtējumu, jo projekts saņēma Latgales 2013. gada Kultūras balvu “Boņuks” nominācijā ‘’Gada sasniegums audiovizuālajā mākslā’’ un arī NEPLP nomināciju ‘’Celmlauža balvai’’ 2013. gadā.

Jaunās sezonas pašreklāmas video: www.ltv.lv/lv/raksts/06.07.2014-julija-ltv-atgriezhas-godalgotais-kulturas-raidiijums-cytaidi-la.id31241/