Kā tapa Likteņdārzs. Dokumentāls atskats

0.0

Ir 2009.gada 23.augusta agrs rīts. Likteņdārzā jau rosās pirmie talcinieki. Arī Latvijas Televīzija tūlīt sāks savu pirmo tiešraidi no līdz šim maz zināmās Krievkalna salas pie Daugavas, kur iecerēts kas ļoti īpašs un vērienīgs – atmiņu un nākotnes dārzs.  Likteņdārzs. Diena solās būt lietaina. Pirmie kadri, ko redz tiešraides skatītāji, ir no pacēlājā uzstutētas kameras, - plaši, nekopti lauki, aizauguša meža strēle, visapkārt dubļu skrīnes, vien Daugava līdzās mirdz kā drošs mierinājums un paretam iezīmējas pirmie celiņi.. 

Todien no šejienes notika septiņas tiešraides. Visas dienas garumā Latvijas Televīzija  savā pirmajā akcijā «Top Latvijas Likteņdārzs!» pulcēja ap 1 000 talcinieku un savāca pirmo LTV ziedojumu summu.

Tāds ir Likteņdārza sākums. Toreiz tikai pārdrošākajos sapņos un ainavu arhitekta Shunmyo Masuno uzburtajā iecerē varējām iztēloties to, ko redzam te šodien. Gadu pēc gada Latvijas Televīzija ir rīkojusi ziedojumu vākšanas akcijas Likteņdārzam, un kopā esam pieredzējuši šīs vietas neticamās pārmaiņas. Pārlūkosim desmit gados paveikto soli pa solim: ābelīšu aleja, perimetrālā ceļa būve un pirmie sētie zālienu hektāri, dārza «sirds» – amfiteātra tapšana un «Sirmais saulriets» no 11 000 pelēko laukakmeņu, kam katram savs stāsts. 2012.gadā tapa pirmā pastāvīgā ēka – skatu terase, tai seko bruģakmeņu aleja, autostāvvieta, Daugavas krastu nostiprināšana, zemes vešana Lielajam kalnam, Likteņdārza sabiedriskās ēkas būvniecības uzsākums.

Ne viss ir ritējis tik gludi, kā gribētos. Pamatos Likteņdārzs top no ziedojumiem un brīvprātīgo darba, tātad – ir jātic tā idejai, lai balstītu dārzu. Ir bijušas šaubas un neticība, ir izskanējušas bažas, ka dārzu tūlīt, tūlīt «aprīs» Daugavas viļņi, ir pat bijuši pārmetumi no augstākās garīdzniecības, ka dārzs kalpos budisma idejām un viedokļu apmaiņa, ka latviešiem jau pietiekot vietu, kur sērot… Tikmēr Likteņdārzs  aug, zied, veidojas, briedina augļus, pulcina cilvēkus. Tas neatlaidīgi iet pretī savai pilnībai. Tas nekad nebūs gatavs, tāpat kā Rīga. Un mēs ikviens varam būt tā augsmes atbalstītāji un liecinieki.