Daudz laimes, jubilār! Aktieris Jānis Paukštello

Divas dienas pirms Lieldienām, Klusajā Piektdienā, raidījums "Daudz laimes, jubilār!" aicinājis ciemos Jāni Paukštello, tautā iemīļotu aktieri, kas sava rotaļīgā stila – un arī Jāņa Streiča filmas "Mans draugs – nenopietns cilvēks" – dēļ tautā it bieži mīļi saukts par "nenopietno cilvēku".

Taču tikpat labi mēs Jāni pazīstam kā Raiņa Jāzepu, ko pat teātra jaunie kolēģi, kas paši nav redzējuši savulaik Arnolda Liniņa un Ainas Matīsas iestudēto leģendāro izrādi "Jāzeps un viņa brāļi", nodēvējuši par "staigājošu gaismu".

Rotaļīgs prieks un staigājoša gaisma – šķiet, nav atbilstošākas personības sarunai uz Lieldienu sliekšņa!

Ir prieks, ka Jānis Paukštello pēc septiņu gadu pārtraukuma ir atgriezies uz Dailes teātra skatuves ar izrādi "Čūskas vārdi", kuras scenāriju veidojis aktieris pats, izvēloties fragmentus no Raiņa "Piecām Dagdas skiču burtnīcām", kā arī no "Jāzepa": "Mēs runāsim tikai par sauli, bērnību, kustību un mīlestību. Šī ir tā reize, kad teātris atļāva man darīt to, ko es vēlos." Izrādes žanrs – meditācija par lielām patiesībām – aktierim ir tuva pēc būtības; neskatoties uz cienījamajiem gadiem, šķiet, Jānī joprojām mājo gaišais trešā tēva dēla naivums un atvērtība pasaulei, kas sakņojas dziļā ticībā Dievam un gaišā godīgumā pret līdzcilvēkiem.

Paralēli skatuviskajiem Raiņa stāstiem Paukštello izpildījumā raidījums nolēmis skatītājus iepriecināt ar Latvijas Televīzijas pašas cauri gadiem veidoto arhīvu, kurā redzams talantīgais aktieris. Proti, gan ar Latvijas Televīzijas iestudējumiem – Imanta Ziedoņa "Poēmu par pienu", "Tik un tā" un citiem, kur Paukštello ir galvenās lomas, gan arī ar Raimonda Paula un Jāņa Paukštello mūzikas ierakstiem, ko Latvijas Televīzija glabā kuplā skaitā. Un kā gan ne? – 2024. ir Latvijas Televīzijas 70. jubilejas gads, tāpēc sabiedriskais medijs, pateicībā izcilajam aktierim un dziedātājam Jānim Paukštello, ceļ gaismā savus krājumus un dalās ar tiem, jums, cienījamie skatītāji, par prieku!