Kas jāmaina Latvijas sportā? - PADA aizliegs opiāta – tramadola – lietošanu sacensību laikā

0.0
Bet šoreiz rubrikas – Kas jāmaina Latvijas sportā – uzmanības lokā aizliegtās vielas atlētu vidū. No 1. janvāra Pasaules Antidopinga aģentūra aizliegs opiāta – tramadola – lietošanu sacensību laikā. Lieguma ietekmi un pašreizējo situāciju antidopinga jomā pētīja – Mariss Priekulis, Lotārs Zariņš un Andris Auziņš.

Tramadols ir narkotiskais medikaments, kas paredzēts vidēju līdz stipru sāpju noņemšanai. Tramadola blakusparādību vidū ir nelabums, bezspēks un atkarības rašanās risks. Vienlaikus daži pētījumi pamato medikamenta spējas uzlabot fizisko sniegumu. Pasaules Antidopinga aģentūra monitorēt tramadola klātbūtni dopinga analīzēs sāka pirms vairāk nekā desmit gadiem, bet 2022. gadā paziņoja, ka no 2024. gada tramadols būs aizliegto vielu sarakstā. Latvijas Olimpiskajā vienībā norāda, mūsu atlētu vidū tramadols nav izplatīts.

Intervija - Līga Cīrule, Latvijas Olimpiskās vienības valdes priekšsēdētāja, sporta ārste

"Tā kā tas ir stingrās uzskaites preparāts, tad mēs uzskaitām katru tableti un gadā iztērējam desmit tabletes uz visiem divsimt sportistiem."

Arī turpmāk tramadolu drīkstēs lietot treniņu procesā, bet ne sacensībās. Ja sportists būs lietojis tramadolu 24 stundas pirms sacensībām, pastāv pozitīvu dopinga analīžu risks. Savukārt slimības ārstēšanas gadījumā, iegūstot terapeitisko lietošanas atļauju, atlēts tramadolu varēs lietot arī sacensību laikā. Pēdējais skaļākais aizliegtais līdzeklis sportā ir meldonijs jeb Mildronāta sastāvā aktīvā viela. Lai gan to aizliedza jau no 2016. gada, no šībrīža 16-mit Latvijas antidopinga aktīvajām sportistu diskvalifikācijām 7-ņas ir tieši meldonija lietošanas dēļ, kas liecina, ka aprast ar jauna preparāta aizliegšanu Latvijas sportā ir grūti. Cik sportistu, kuri nav olimpiskajā vienībā, līdz šim lietojuši tramadolu, antidopinga birojam datu nav, jo šī viela analīzēs vienkārši nav meklēta

Intervija - Līga Cīrule, Latvijas Olimpiskās vienības valdes priekšsēdētāja, sporta ārste

"To lieto izturības sporta veidos, kad jau rodas sāpes. Tas paaugstina sāpju slieksni un cilvēks spēj izdarīt vairāk."

Intervija - Jēkabs Balodis, Latvijas Antidopinga biroja vecākais eksperts

"Tas iepriekš bija jau aizliegts riteņbraukšanā. Riteņbraukšanas federācija to bija aizliegusi savās sacensībās."

Riteņbraukšanā tramadols ir aizliegts jau četrus gadus, starptautiskā federācija pētījumos secināja, ka tramadolu lietojušo velobraucēju jauda bija 220 W, bet no šī medikamenta tīro riteņbraucēju jauda bija – 209 W. Savukārt pētījuma 2. daļā (kad vienlaicīgi vajadzēja izpildīt izzinošu uzdevumu) jauda īpaši neatšķīrās – 234 W pret 230 W. Zināmākais riteņbraucējs, kurš pieķerts tramadola lietošanā ir Giro d Itaļa un Vuelta Espaņja uzvarētājs kolumbietis Nairo Kintana – viņam pirms diviem gadiem anulēja Tour de France izcīnīto 6.vietu. Pretsāpju līdzekļi sportā ir izplatīti daudzos sporta veidos. Līdzjutēji bieži jūsmo, kad uzzina, ka sportists sacensībās startējis "uz špricēm". Šādi gadījumi līdz ar tramadola aizliegšanu varētu kļūt retāki, jo antidopinga uzraudzības vielu sarakstā atrodas vēl vairāki pretsāpju līdzekļi.

Intervija - Jēkabs Balodis, Latvijas Antidopinga biroja vecākais eksperts

"Ja aizliedz tramadolu, tad jāvērtē aizliegšana arī citiem līdzekļiem, piemēram, kodeīnam. Kodeīns ir pretsāpju līdzeklis, kuru lieto kopā ar paracetamolu. 500Mg paracetamola un 30mg kodeīna."

Intervija - Līga Cīrule, Latvijas Olimpiskās vienības valdes priekšsēdētāja, sporta ārste

"Ja cilvēkam ir tādas sāpes no kaut kādas slimības vai traumas, tad viņš nepiedalās sacensībās. Tas nav vajadzīgs. Sāpes tu noņem, bet trauma tev palielinās, un mēs to nekādā veidā neatbalstām.

Mums nekādas tādas bažas nav, ka mēs neko tādu nelietojam, lai mums būtu uztraukums, ka to aizliegs, un tad mums rezultātu nebūs."

Dažādu medikamentu aizliegšana notiek ne tikai, lai izkaustu negodīgu sportu, bet arī, lai sportisti sev nenodarītu pāri un nesaskartos ar veselības problēmām. Statistika Latvijā rāda, ka no pēdējos četros gados dopinga lietošanā pieķertajiem sportistiem, pārliecinoši dominē reāli amatieri vai jaunieši, kuri dzenas pēc labākiem personiskajiem rezultātiem. Bet Latvijas Olimpiskā vienība izglītošanā darbojas vien ar saviem atlētiem. Izglītot aizliegto vielu lietošanā un sekās īpaši svarīgi būtu sporta skolās.