Kas jāmaina Latvijas sportā? - Uz aizdomīgo "Dinamo Rīga" spēli izdarītas likmes desmitiem tūkstošu eiro apmērā

Oktobra beigās vēstījām par futbola kluba "Dinamo Rīga" izstāšanos no Nākotnes līgas čempionāta. Kluba vadība pārmeta spēlētājiem apzinātu zaudējumu "Tukuma" kluba dublieriem, kad pēc izvirzīšanās vadībā ar 3:0 tika piedzīvots grūti izskaidrojams zaudējums ar 3:4. Viens no spēles dalībniekiem intervijā Latvijas Televīzijai izskanējušās aizdomas noliedza, rezultāta svārstības pamatojot ar zemo futbola līmeni Latvijā. 

Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija liecina, ka uz "Dinamo Rīga" spēli pret "Tukuma" dublieriem izdarītas likmes vairāku desmitu tūkstošu eiro apmērā. Tāpat zināms, ka šī nebija pirmā aizdomīgā spēle ar "Dinamo Rīga" piedalīšanos. Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka "Dinamo Rīga" vārds izskanējis arī Igaunijas tiesā, kurā tiek izskatīta lieta par iespējamu sarunāto spēļu organizēšanas tīklu. https://www.delfi.lv/sports/16978250/futbols/56035010/futbola-spelu-sarunasanas-skandals-dinamo-riga-vards-uzpeld-igaunijas-tiesa

Intervija - Mihkels Uibolehts, Igaunijas Futbola asociācijas attīstības direktors

"Mēs sākām sadarbību 2021. gada rudenī un to turpinām līdz šodienai. Protams, šajā lietā ir dažādi aspekti, kurus nevaru detalizēti komentēt."

Intervija - Konstantīns Rubins, LFF Drošības un godīgas spēles speciālists

"Latvijas Futbola federācija bija informēta par šo procesu jau pagājušajā gadā. Igauņu kolēģi padalījās ar visu informāciju, ar ko viņi varēja padalīties. Mēs sekojam līdzi, mēs negribējām iejaukties uzreiz. Sāksim ar to, ka igauņu policija ļoti negribīgi dalījās ar informāciju."

Latvijas Televīzijai zināms, ka vislielākā aizdomu ēna šobrīd ieskauj "Dinamo Rīga" vārtsarga, centra aizsargu un kapteiņa darbības laukumā. Pašlaik divpadsmit spēlētājiem ir piemērotas pagaidu diskvalifikācijas, bet pastāvīgas diskvalifikācijas, visticamāk, tiks piemērotas vien dažiem.

Latvijas futbolā sarunāto spēļu problēma ir sena. Pašlaik izskatīšanā tiesā ir krimināllieta, kas tika uzsākta pirms 10 gadiem – 2013. gada 5. septembrī, pamatojoties uz UEFA iesniegumu. Togad UEFA Čempionu līgas kvalifikācijās otrās kārtas duelī Daugavpils "Daugava" aizvadīja aizdomīgas spēles pret zviedru klubu "Elfsborg". 

Sākotnēji tika izmeklēta iespējamā krāpšana 375 tūkstošu eiro apmērā pret UEFA. Eiropas futbola jumta organizācija vēlējās atgūt Daugavpils klubam izmaksāto summu par dalību Čempionu līgas kvalifikācijā. 

Intervija - Dmitrijs Troickis, Prokurors

"Diemžēl pietiekami pierādījumi, kas ļautu šajā daļā celt apsūdzību, netika iegūti. Situāciju ietekmē arī apstāklis, ka UEFA bija izmaksājusi minēto naudas summu klubam jau pēc kriminālprocesa uzsākšanas, neraugoties uz savām aizdomām par kluba piedalīšanos totalizatorā." 

Izmeklēšanā konstatēts, ka aizdomās turamie Oļegs Gavrilovs un Jevgeņijs Klopovs no futbola spēļu manipulācijas rezultātā sporta totalizatoros iegūtās naudas, iespējams, nav nomaksājušas nodokļus lielā apmērā – gandrīz 48 tūkstošus eiro. Tāpat izmeklēšanā noskaidrots, ka abi, visticamāk, piesavinājušies kluba naudu 284 tūkstošu eiro apmērā. 

Lieta tiesā ir jau 6 gadus, tās izskatīšana velkas un vēl nav pat pirmās instances sprieduma. Krimināllietas izskatīšana ir atlikta 21 reizi, kas ir iespaidīgs skaits. Tāpat piecas reizes ir bijusi nepieciešama liecinieku piespiedu atvešana. 

Intervija - Dmitrijs Troickis, Prokurors

"Norādāms, ka tieši šī krimināllieta aktualizēja valstī problēmu par to, ka manipulācijas ar sporta spēļu rezultātiem uz to brīdi nebija kriminalizētas. Ja minētais pants būtu ieviests likumā vēl pirms kriminālprocesa uzsākšanas, visticamāk, kriminālprocess tiktu pabeigts ievērojami ātrāk." 

Pateicoties Daugavpils futbola spēcīgajām tradīcijām, tagad Latvijas Republikas krimināllikumā ir iekļauts pants par manipulācijām ar sporta spēļu rezultātiem. Igaunijā šāda panta joprojām nav, un tas apgrūtina cīņu ar spēļu sarunāšanu. 

Intervija - Mihkels Uibolehts, Igaunijas Futbola asociācijas attīstības direktors

"Kad tiks ieviests īpašs sporta krāpšanas pārkāpums, tas būs spēcīgs signāls likumpārkāpējiem un atvieglos policijas un prokuratūras darbu."

Intervija - Konstantīns Rubins, LFF Drošības un godīgas spēles speciālists

"Federācijas nostāja ir ļoti vienkārša – mēs ceram uz visu futbola ģimenes atbalstu. Tas ir skaidrs – kamēr nemainīsies attieksme sabiedrībā, un bez sabiedrības līdzdalības, mēs nekad to neapkarosim."

Zīmīgi, ka Daugavpils "Daugavas" lietas izskatīšanā tiesas zālē tikuši atskaņoti arī futbolistu telefonsarunu ieraksti. Tajos dzirdams, ka spēlētāji jau tobrīd uz mūžu no Latvijas futbola diskvalificēto Oļegu Gavrilovu dēvē par "papu". Arī "Dinamo Rīga" stāstā centrālā aizkulišu figūra ir kluba neoficiālais īpašnieks, krievu uzņēmējs Ņikita Kalašņikovs, kurš piesaistījis lielāko daļu spēlētāju, pār kuriem šobrīd krīt aizdomu ēna. Latvijas Futbola federācijas Godīgas spēles speciālists Konstantīns Rubins sola koriģēt ikdienas uzraudzības procesus un pilnveidot klubu licencēšanu. Kā teikt, lai jauni "papas" Latvijas futbolā turpmāk neuzrastos.