Kas jāmaina Latvijas sportā? - Pār Latvijas futbolu atkal sarunāto spēļu ēna

Kas jāmaina Latvijas sportā? Latvijas futbolā atkal aizdomu ēna par manipulācijām ar spēļu rezultātiem. Uzmanības epicentrā šoreiz "Dinamo Rīga" klubs. Situācija teju vai traģikomiska: komandas vadība nezina, vai un kā spēlētājiem tiek maksātas algas, bet par paši spēlētāji par kluba prezidentu uzskata kādu krievu uzņēmēju, kurš algas maksā aploksnēs. Situāciju pētīja Andris Auziņš, Juris Valdovskis un Raimonds Rudzāts.

9. oktobrī futbola kluba "Dinamo Rīga" vadība informēja Latvijas Futbola federāciju par izstāšanos no Nākotnes līgas čempionāta, kas ir otrs augstākais līmenis Latvijā aiz Virslīgas. Klubs savu lēmumu pamatoja ar aizdomām par spēļu rezultātu manipulāciju, ko, iespējams, piekopj pašu spēlētāji. Vadzis lūza pēc spēles pret "Tukuma" kluba dublieru komandu, kurā pēc izvirzīšanās vadībā ar 3:0, beigās tika piedzīvots zaudējums ar 3:4. 

Intervija - Raimonds Apse, "Dinamo Rīga" menedžeris

"Izgāja uz laukuma pret sešiem Virslīgas spēlētājiem, kas bija "Tukuma" sastāvā, un apspēlēja 3:0 pirmajā puslaikā – bez variantiem. Tad visu otro puslaiku vispār neko nedarīja. Tā nevar būt."

Latvijas Televīzija nointervēja vienu no komandas spēlētājiem. Viņš neuzskata, ka mačs būtu bijis sarunāts, bet straujās snieguma un rezultāta svārstības skaidro ar zemo futbola līmeni. Viņaprāt, arī virslīgā ir vērojamas līdzīgas spēles. 

"Dinamo Rīga" spēlētājs

"Ja mēs paskatīsimies nesen RFS pret "Tukumu" – otrajā puslaikā "Tukums" iesita trīs golus. Spēle beidzās 5:4. Tā ka arī pat Virslīgā, kur top komanda spēlē pret apakšgala komandu, arī var ielaist otrajā puslaikā trīs golus." 

"Dinamo Rīga" ir Latvijas mērogiem liels futbola klubs, kuram piešķirts arī jaunatnes akadēmijas statuss. Komandai bija ambīcijas nākamsezon spēlēt virslīgā. Tās parādījušās līdz ar kāda krievu uzņēmēja nonākšanu komandas tuvumā. Latvijas Televīzijai neoficiāli zināms, ka šis uzņēmējs ir Ņikita Kalašņikovs no Maskavas, kurš Latvijā dzīvo jau nepilnus 10 gadus. 

Intervija - Raimonds Apse, "Dinamo Rīga" menedžeris

"Tas nebiju es, kas savāca tos spēlētājus. Mēs jūlija sākumā uzsākām sadarbību ar, tā teikt, investoriem, kas gribēja pastiprināt komandu, lai tā paliktu 1. līgā un nākamgad tēmētu uz Virslīgu. Viņi teici, ka atvedīs mums spēlētājus, lai mērķi sasniegtu. Principā 85% no visa sastāva ir tie cilvēki, kuri tika atvesti no investoru puses."

"Dinamo Rīga" spēlētājs

"Parādījās prezidents, un tad sāka vienkārši vākt vairākus spēlētājus. Kāds atnāca, kāds atteicās. Dažādu iemeslu dēļ. Ir finansējums gan personīgi katram, gan komandas kopējais." 

Intervija - Arturs Gaidels, LFF ģenerālsekretārs

"Kad līmenis ir zems, algas var teikt, ka vispār nav, tad vari piedāvāt "iPhone" vai datoru un tas spēlētājs var piekrist. Līdz ar to tie riski ir ļoti lieli. Skaidrs, ka mums tā ir liela bēda, ka jauni spēlētāji iesaistās šajās spēlēs." 

Latvijas Televīzijai ir zināms, ka "Dinamo Rīga" spēlētājiem maksātas aplokšņu algas. Profesionāli līgumi ir noslēgti tikai leģionāriem. Apse gan norāda, ka nevienu oficiālu algu no kluba konta leģionāri nemaz nepaguva saņemt. Savukārt ar Latvijas spēlētājiem ir noslēgti amatieru līgumi, kuros atalgojums nemaz nav paredzēts. 

Intervija - Raimonds Apse, "Dinamo Rīga" menedžeris

"Būtībā tas ir brīvprātīgā darba līgums. Tāpēc… Kā viņi tur sarunāja, vai viņiem tiešām bija kaut kādas algas vai nebija, vai kā viņi vēl sarunāja – es nevaru pateikt."

Latvijas Futbola federācija piemērojusi pagaidu diskvalifikācijas 12 spēlētājiem. Zīmīgi, ka kluba mīklainais krievu investors Kalašņikovs tā arī nav ticis pārbaudīts no Latvijas Futbola federācijas puses, jo oficiālas saistības ar klubu viņam neesot. 

Intervija - Arturs Gaidels, LFF ģenerālsekretārs

"Mēs viņu sāktu pārbaudīt tad, kad mums jau atnāktu iesniegums, ka jau notiek kaut kādas darbības, ka viņš grib kaut kādā veidā jau būt klubā. Kā es jau teicu iepriekš, juridiski viņš mums nebija [norādīts], līdz ar to tā pārbaude nebija. Tiklīdz mēs saņemtu dokumentāciju, ka viņš grib pārņemt klubu, tad mums ir integritātes pārbaude, kuras laikā mēs pārbaudām tādas personas."

Krimināllikumā pants par manipulācijām ar sporta sacensībām tika iekļauts 2016. gadā. Zīmīgi, ka krimināli sodāma ir ne tikai rezultātu manipulācija ar mērķi gūt materiālus labumus, bet arī apzināta bezdarbība laukumā. Piemēram, apzināti slikta spēlēšana ar nolūku piespiest kluba vadību nomainīt treneri Latvijā arī ir krimināli sodāma. Ja noziedzīgais nodarījums ir liela apmēra vai ja to izdarījusi organizēta grupa, tad maksimālais soda mērs var būt brīvības atņemšana uz pieciem gadiem.