Zinātnieki Antarktīdā ieguvuši 50 tūkstošus gadus senu ledu

0.0
Pētot globālo sasilšanu svarīgi iegūt informāciju par klimata izmaiņām pagātnē, un šādu iespēju dod pētījumi Antarktīdas ledājos. Zinātniekiem ekstremālos apstākļos jau izdevies iegūt 50 tūkstošus gadu senus paraugus no 808-ņu metru dziļuma.

        Nesen projekta „Beyond Epica” ietvaros beigusies urbšanas sezona „Little Dome C” laukā. Šī bija ļoti veiksmīga sezona, un mēs sasniedzām 808 metru dziļumu. Darbs notika ļoti sarežģītos laika apstākļos, jo gaisa temperatūra bija no mīnus 50 līdz mīnuss 35 grādiem.

     Zinātnieki no Itālijas, Francija un citām Eiropas valstīm pētījumus uzsāka 2019. gadā, un tie ilgs septiņus gadus. Glaciologi plāno sasniegt 2700 metru dziļumu, un iegūtais „vecākais” pasaules ledus sniegs informāciju par gaisa temperatūras un siltumnīcas efektu radošo gāzu – oglekļa dioksīda un metāna, koncentrācijas izmaiņām atmosfērā pēdējā pusotra miljona gadu garumā. Patlaban iegūtie paraugi veidojušies pirms apmēram 50 tūkstošiem gadu, kad Eiropā valdīja tā dēvētais ledus laikmets, to apdzīvoja neandertālieši un mūsu pasaules daļā parādījās pirmie moderno cilvēku senči. Projekts ir patiešām vērienīgs, un 11 miljonus eiro tā īstenošanai piešķīrusi arī Eiropas Komisija.