svētdiena, 27. novembris

Именины: Lauris, Norberts

Latvijas Sabiedriskie Mediji Bērnistaba

Karstums Eiropā sāk mainīt ūdenstilpju ekosistēmas

Karstuma viļņi Eiropā veicina arī jūru, ezeru un upju ūdens sasilšanu un rada nopietnus sarežģījumus zvejniekiem un tūrisma industrija pārstāvjiem. Spānijā lielas problēma radušās gliemeņu vācējiem un audzētājiem.

     Šis temperatūras pieaugums ir saistīts ar skābekļa koncentrācijas samazināšanos. Tas var iznīcināt mīdijas, kuras tiek audzētas saimniecībās Ebro deltā.

     Gliemeņu audzētāji norāda, ka, visticamāk, klimata izmaiņu ietekmē vēsais vējš no ziemeļiem vairs nesasniedz Ebro upes deltu, un ūdens temperatūra sasniedz pat plus 30-it grādus. Arī jūras velšu vācēji Spānijas ziemeļrietumu apgabalā Galīsijā sūdzas, ka siltā ūdens dēļ samazinās gliemeņu skaits, tās ir daudz mazākas vai aiziet bojā drīz pēc izšķilšanās. Daudzām ģimenēm šis ir galvenais ienākumu avots, tāpēc izmaiņas nākotnē varētu radīt nopietnas sociālas sekas. Tikmēr Bodenezerā uz Vācijas, Austrijas un Šveices robežas zemais ūdens līmenis un siltums veicina masveidīgu zaļaļģu savairošanas. Tās nav kaitīgas cilvēku veselībai, bet izjauc ekosistēmu un pūstot rada nepatīkamu smaku, kas atbaida tūristus. Pagaidām bez rezultātiem bijuši visi speciālistu mēģinājumi novākt zaļo „paklāju” no ūdens virsmas.