Культурная жизнь "по пропускам"

0.0

Visas vasaras garumā trešdienu vakaros pulksten 22.10 LTV1 skatītājus iepriecinās latviešu filmas – no kinostudijas klasikas līdz pavisam nesen uzņemtiem darbiem. Pirmoreiz televīzijas skatītājiem būs iespēja vērot režisores Ilonas Brūveres jauno dokumentālo spēlfilmu „Tapieris” par nepelnīti piemirsto dēkaini – tango karali Oskaru Stroku.

Latviešu filmu programmā būs iespēja redzēt gan piedzīvojumiem bagāto Ulda Brauna ceļa filmu „Motociklu vasara”, gan televīzijas ekrānos sen nerādīto Vara Braslas romantisko drāmu „Parāds mīlestībā”. Nervus pakutinās Arvīda Krieva psiholoģiskais detektīvs „Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili” un Jāņa Norda krimināldrāma „Amatieris”, kas atsedz mūsdienu jauniešu problēmas.

Trešdien, 2. jūlijā, pulksten 22.10, LTV1 demonstrēs režisora Arvīda Krieva filmu „Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili” (1987), kurā vienā no galvenajām lomām būs redzams arī pasaulslavenais pašmāju režisors Alvis Hermanis. Caurstaigājamā daudzstāvu namu pagalmā nošauts fotogrāfs Rūdolfs, kurš šeit dzīvojis komunālajā dzīvoklī. Uzmanības lokā nokļūst vairāki cilvēki, to skaitā noslepkavotā kaimiņš Kārlis, kas no dienesta Afganistānā atgriezies kā invalīds. Katram no iesaistītajiem ir savs stāsts un iemesls slēpt patiesību, tādēļ slepkavības šķetināšana izmeklētājam Ulfam vienlaikus kļūst arī par psiholoģisku raksturu izpēti.

Rīgas kinostudijas spēlfilma „Motociklu vasara” (1975) būs skatāma 23. jūlijā, pulksten 22.10. Brīvā dienā puiši dodas nelielā ceļojumā ar motocikliem. Viņiem – jo pārgalvīgāk, jo labāk. Tajā pašā laikā kāds jauns pāris – līgava un līgavainis – izgreznotā mašīnā dodas reģistrēt savas kopīgās dzīves sākumu. Viņiem – jo svinīgāk, jo labāk. Un tad braucēju ceļi krustojas…Tā Māris satiek Inesi. Ceļu abi turpina kopā, ar motociklu. Inese – līgavas kleitā, Māris ar ķiveri galvā.

30. jūlijā, pulksten 22.10, LTV1 ēterā būs jaunā, godalgotā režisora Jāņa Norda debijas spēlfilma „Amatieris” (2007). Viktors ir talantīgs žurnālistikas students, kurš agrāk nopietni nodarbojies ar futbolu, bet tagad vienkārši bauda dzīvi un piepelnās, tirgojot marihuānu. Uzzinot, ka viņa draudzene – topošā māksliniece Iveta – gatavojas studēt Amsterdamā, Viktors vēlas doties viņai līdzi. Lai nopelnītu naudu ceļojumam, viņa rīcībā ir tikai viena vasara.

Dokumentālās spēlfilmas „Tapieris” TV pirmizrāde gaidāma trešdien, 6. augustā, pulksten 22.10. Filma vēsta par Oskaru Stroku – tapieri, krogus muzikantu, tirgotāju, uzņēmēju, avantūristu, patiesu mīlētāju un tango karali. Eiropas mūzikas klubos un restorānos vēl joprojām dzirdams Stroka tango, nevienam neminot un neatpazīstot tā autoru. „Tapieris” ir stāsts par mūziķi, kura radošās biogrāfijas kontā ir vairāk kā 300 skaņdarbu, kura tango skan Berlīnē, Parīzē, Pekinā, Budapeštā un Vīnē. Filma seko Oskara Stroka veiksmēm un neveiksmēm pagājušā gadsimta vidū, pamatojoties uz iestudētiem aculiecinieku stāstiem, kino un valsts arhīva dokumentiem.

Savukārt 13. augustā, pulksten 22.10, LTV1 piedāvās režisora Vara Braslas spēlfilmu „Parāds mīlestībā” (1984). Monta ir jaunā studente, bet Arnis – metalurģiskā kombināta darbinieks un vakaros restorāna orķestra muzikants. Abi iepazīstas un strauji satuvinās, taču pirmajiem bezrūpības mirkļiem seko abpusēja nesaprašanās – pārāk atšķirīgi veidojušies viņu raksturi, morāles principi.