Urga urda 2. Vīksna

Rītdien, 15. novembrī, Melngalvju namā notiks Valsts prezidenta kancelejas un Latvijas Vēsturnieku komisijas rīkotā starptautiskā konference „Latvijas valsts veidošana un atjaunošana vēsturiskā skatījumā", kas veltīta Latvijas valsts dibināšanas 95. gadadienai un Latvijas Tautas frontes dibināšanas 25. gadadienai. Konferences ievaduzrunas no pulksten 10.00 līdz 11.00 tiešraidē būs iespēja vērot LTV1, bet visu konferenci – sabiedrisko mediju ziņu portālā www.lsm.lv.

Konferencē atklāšanas runu teiks Valsts prezidents Andris Bērziņš, savukārt kā goda viesis ar savu referātu uzstāsies ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns (Ban Ki-moon), kurš Latviju 14. un 15.novembrī apmeklē oficiālajā vizītē. Konferencē piedalīsies Vēsturnieku komisijas priekšsēdētājs, Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA)  īstenais loceklis, Latvijas Universitātes (LU) Vēstures un filozofijas fakultātes profesors Inesis Feldmanis, LU Vēstures un filozofijas fakultātes asociētais profesors Ēriks Jēkabsons, profesors Ilgvars Butulis, profesors Aivars Stranga, LZA viceprezidents Tālavs Jundzis, Latvijas Institūta direktore Karina Pētersone, LU Juridiskās fakultātes lektors, Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš un LU Sociālo zinātņu fakultātes profesore Žaneta Ozoliņa.

Ar referātu uzstāsies arī Vinskonsinas Universitātes vēstures profesors emeritus Alfrēds Ēriks Senns (Alfred Erich Senn), kurš runās par demokrātiju un autoritārismu Lietuvā 1920.-1930.gados. Dalībnieku vidū būs arī Igaunijas Politikas zinātnes un vadības institūta profesors Reins Rūtso (Rein Ruutsoo), kurš runās par politiskajām kustībām Baltijā 1990.gados.

Jubilejas konferencē tiks apskatīta demokrātiskas pārvaldes iekārtas iedibināšana Latvijā, demokrātijas tradīciju veidošana un politisko režīmu nomaiņas aspekti. Īpaša uzmanība tiks pievērsta nevardarbīgai demokrātiskas sabiedrības veidošanai, atbrīvojoties no totalitāra režīma, kā arī Baltijas valstu politisko kustību lomai neatkarības atgūšanā, tiesisku un demokrātisku principu nostiprināšanai, nodrošinot Latvijas atgriešanos starptautiskajā apritē.