Atslēgas. Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pieņemšana 1990.gada 4.maijā

0.0

Deklarācija par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu tika pieņemta 1990. gada 4. maijā. Todien parlaments dalījās divās galēji pretējās viedokļu grupās. Latvijas Tautas fronte pret Interfronti. Vieni par, otri pret Latvijas Neatkarības deklarācijas pieņemšanu. Lai tā tiktu pieņemta, bija nepieciešamas 134 balsis.

Tautas fronti parlamentā pārstāvēja 131 deputāts. Līdz pēdējam brīdim nebija skaidrs, vai svarīgais dokuments iegūs pietiekamu balsu skaitu. Tomēr «par» Neatkarības deklarācijas pieņemšanu nobalsoja 138 deputāti.

Šajā nedēļā Atslēgas pētīs divus būtiskus notikumus, bez kuriem 4. maijs nebūtu iespējams – LPSR vietējo padomju (jeb pašvaldību) vēlēšanas 1989. gada decembrī un LPSR Augstākās Padomes vēlēšanas 1990. gada martā – tieši šajā laikā tapa arī pati Neatkarības deklarācija. Abās vēlēšanās pārsvaru ieguva Latvijas Tautas fronte, kas atklāti pauda atbalstu valstiskās neatkarības atjaunošanai. Kas bija tās personas, kam jāpateicas par Neatkarības deklarācijas vadlīniju un tās teksta tapšanu? Kam jāpateicas par tās pieņemšanu? Un vai varēja būt arī citādi?