Adreses. Kā iznīdēt Rīgas "balkonu kultūru"?

2.novembra sērijā LTV1 raidījums «Adreses», pretstatā citu nedēļu stāstiem par vērtīgām arhitektūras pērlēm vai jaunatklātiem pārsteigumiem, pētīs kādu ļoti praktisku un ikdienišķu (bet tāpēc - jo aktuālāku) jautājumu – kas notiek uz Rīgas jauno dzīvokļu balkoniem? 

Problēma ar veco mikrorajonu patvaļīgi aizbūvētajām lodžijām ir sena un neatrisināma. Mēģinājumi ar atpakaļejošu spēku sakārtot normatīvo bāzi ir «skrējiens» pakaļ «sen aizgājušam vilcienam». Kas notiek jaunajos projektos? Mūsdienās Rīgā tapuši neskaitāmi jauno dzīvokļu projekti, kas sevi pārdod kā mūsdienīgas un skaistas dzīvesvietas jaunajām rīdzinieku ģimenēm.

Raidījums, kā parasti, salīdzina divas adreses, šoreiz – daudzdzīvokļu mājas Skanstē un projektā «Jaunā Teika». Abas vietas ir līdzvērtīgas gan plānoto dzīvokļu skaita (nepilns 1000 katrā), gan dzīvokļu cenu kategorijas, gan mērķauditorijas ziņā. Taču viena atšķirība ir izteikti būtiska – tas ir balkonu izskats. Vienās mājās tie aizpildīti ar velosipēdiem, bērnu ratiņiem, svaigi mazgātu veļu un dažnedažādiem iedzīves priekšmetiem, iekārtoti ar satelītantenām un kondicionēšanas iekārtām, turpretī citās uz balkoniem neredz teju neko, izņemot ziedu kastes un āra mēbeles, kurās apsēsties un pabaudīt svaigu gaisu. Vai tiešām mājās dzīvotu tik dažādas kultūras un mentalitātes cilvēki? Vai arī problēma meklējama dziļāk – māju attīstītāju kultūrā?

«Adrešu» ceļabiedrs ir tēmai atbilstošs – jaunā māksliniece Paula Zariņa un viņas vien divus mēnešus vecā meitiņa Žanna, kura ratiņos pavadīja mammu un raidījuma autoru Mārtiņu Ķibildu visos apskatītajos balkonos, kāpņutelpās un pagrabos.