«Teātris.zip» īpašā izlase: Dailes teātra «Minhauzena precības» (1989)

Latvijas Televīzijas projekta «Teātris.zip» īpašajā izlasē no LTV arhīva ierakstiem piedāvājam Dailes teātrī 1980.gados iestudēto Zīverta lugu «Minhaizena precības».

1989.gada izrādes LTV ieraksta režisore ir Inta Gorodecka.

Izrādē lomās Ivars Kalniņš, Anita Grūbe, Andris Bērziņš, Pēteris Liepiņš, Jānis Plēsums, Jānis Zenne, Vija Artmane un citi aktieri.  Režisors Artūrs Dimiters. Pēc Dimitera nāves izrādes iestudējumu pabeidza Ērika Ferda, Miervaldis Ozoliņš un Arnolds Liniņš. Komponisti Indulis Kalniņš un Valdis Zilveris.

Kritiķa komentārs

Kitija Balcare:

«Teātris ir bijusi dramaturga Mārtiņa Zīverta mūža kaislība, jo tur viss bijis gan spilgtāk, gan īstāk nekā ikdienas dzīvē. Tā arī latviešu dramaturga darbos ienāk fantasts un sapņotājs ar plašu dvēseli (citviet dēvēts arī par meli) – Minhauzens, kura tēls ir folklorizējies, vēstot par šī vācu muižkunga neticamiem piedzīvojumiem. Mēdz teikt, ka Minhauzenam Zīverts iedvesis savu dvēselisko dabu, iekarojot Duntes muižas īpašnieces Jakobīnes roku un sirdi. Izrādās, ka lugas pamatā ir vēsturiski īstena situācija, kurai dramaturgs iedvesmojies no kāda raksta izdevumā «Mednieks un Makšķernieks» un vēlāk arī no Duntes baznīcas grāmatā atrodamajiem ierakstiem par Minhauzena un Jakobīnes laulībām.»

«Mārtiņā Zīverta komēdija «Minhauzena precības» kopš tās radīšanas 1941.gadā piedzīvojusi vairākus uzvedumus kā uz pašmāju, tā uz trimdas skatuvēm. Pēc diviem Eduarda Smiļģa iestudējumiem, 1988. gadā uz Dailes teātra skatuves tapa režisora Artūra Dimitera iecerētā, bet Ērika Ferda, Miervalža Ozoliņa un Arnolda Liniņa īstenotā lugas versija. Lugas personāžiem piemīt vēsturiski vaibsti, kurus savienojumā ar mūsdienīgu klasiskās komēdijas parauglugu, vai ikkatrā tās iestudējumā ir iespēja pārvērst spožos aktierdarbos, jo varoņi tā vien pieprasa artistiskumu un spēju būt spilgtiem.»

«Tāds ir arī Dailes teātra iestudējums, kur Minhauzena lomā šoreiz ir Ivars Kalniņš, bet Jakobīne – Anita Grūbe, piedaloties arī Andrim Bērziņam Nariškina lomā un Pēterim Liepiņam Jukuma lomā, kā arī Vijai Artmanei, kas savulaik 1958.gada iestudējumā bijusi arī pašas Jakobīnes lomā.»

«Iestudējums ar krāšņiem skatuves skatiem un krāšņiem tērpiem ir asprātīgu un dzirkstošu dialogu pilns, gan izklaidējot, gan liekot just līdzi dāmas iekarošanā aizņemtajiem kungiem.»

Raidījumu ciklu atbalsta

Komentāri

Kategorijas