«Teātris.zip» īpašā izlase: Dailes teātra «Dullais Dauka» (1988)

Latvijas Televīzijas projektā „Teātris.zip” piedāvājam leģendāro „Dullā Daukas” iestudējumu Dailes teātrī ar izcilo aktiera Pētera Liepiņa sniegumu. Izrādē lomās arī Juris Strenga, Gunta Grīva un citi aktieri.

Kārļa Auškāpa iestudētais „Dullais Dauka” pirmizrādi piedzīvoja 1986.gadā. Šī izrāde uzskatāma par leģendāru, jo no bērnu dienām palikusi spilgtā atmiņā tām paaudzēm, kas Atmodas laikā jau bija sasniegusi pilngadību, bet vēlāk vairāki šo paaudžu jaunie mākslinieki ieņēma aizvien būtiskāku lomu Latvijas mākslas dzīvē.

2011.gadā ar nosaukumu „Dullais” Sudraba Edžus stāsts Mārtiņa Eihes un Kristas Burānes režijā atkal iestudēts Dailes teātrī. Savukārt 2013.gadā «Dauka» pārtapis operā, kurai mūzikas autors ir Andris Dzenītis.

Sudraba Edžus stāsta aktualitāti mūsdienās apliecina arī tas, ka 2017.gadā „Dullo Dauku” atkārtoti izdevis apgāds „Jumava”.

Izrādes televīzijas ieraksts tapis 1988.gadā.

Kritiķa komentārs

Kitija Balcare:

„Sudraba Edžus jeb īstajā vārdā Eduarda Zilbera 1900. gada stāsts pirmo reizi publicēts «Mājas Viesa Mēnešrakstā», par nabaga zvejnieka atraitnes dēlu – par meklētāju, ko citi nespēj saprast, laika gaitā pārtapis par latviešu literatūras klasisku. Tas apliecina neizsīkstošo cilvēka tiekšanos pēc tāliem apvāršņiem jeb «aizej tur, nezin’’ kur, atnes to, nezin’ ko», stāstam zināmā mērā pārtopot par pasaku pieaugušajiem."

«Stāsta «Dullais Dauka» iestudējums 1986.gadā, ko radīja režisors Kārlis Auškāps, ir laiks, kad arī sabiedrībā nav viennozīmīga noskaņojuma: aizvien aug dullums un klusa tiekšanās uz citādu dzīvi.»

«Stāsta dramatizējums ar lielisku Pētera Liepiņa aktierspēli, iejūtoties Daukas tēlā, atklāj rūpīga dvēseliskuma un zinātkārā prāta sadursmes ar ikdienas dzīvi, kas ir pilna rutīnām.»

«Dullums ir nesamierināšanās ar to, kas ir, bet Dauka – zēns, kam acu apmāns nedod miera, pats sakot, ka «varbūt ir pavisam divas patiesības – viena - nejauka, otra - jauka», ar šiem vārdiem pasvītrojot iespēju domāt citādi. Jebkurā laikā un vietā, ja pietiek uzdrīkstēšanās.»

Raidījumu ciklu atbalsta

Komentāri

Kategorijas