«Teātris.zip» īpašā izlase: Nacionālā teātra «Sfinksa»

«Teātris.zip» īpašajā izrāžu izlasē piedāvājam Latvijas Nacionālā teātra izrādi «Sfinksa».

Par izrādi

Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes rokoperā «Sfinksa” izdzīvots slavenā pareģa Eižena Finka suģestējošais liktenis un meklēta atbilde uz mūžīgo jautājumu – vai viegli ir būt neparastu spēju īpašniekam.

Rokoperas «Sfinksa» pirmizrāde notika 2001.gada 11.oktobrī. Iestudējuma režisors inscenētājs Edmunds Freibergs, režisors Regnārs Vaivars, scenogrāfs Aigars Bikše, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, kustību režisore Raimonda Vazdika, vokālais pedagogs Andris Daņiļenko, diriģents Jānis Lūsēns. Izrādē bija iesaistīts teju viss teātra aktieru ansamblis.

Dita Lūriņa par Annas Dreimanes lomu rokoperā saņēma 2001./2002.gada sezonas «Spēlmaņu nakts»  balvu kategorijā «Labākie jaunie skatuves mākslinieki», savukārt starp nominantiem kategorijā «Labākais aktieris» bija Ivars Stonins par Eižena Finka lomu.

Kritiķa komentārs

Teātra kritiķe Linda Ģībiete:

«Spilgta un kvalitatīva liecība par lielās formas muzikālo iestudējumu tradīciju Latvijas teātrī ap jaunās tūkstošgades sākumu.»

«Daudziem šobrīd – klipu, dinamiskas montāžas un spilgtu vizuālo efektu laikmetā gan kino, gan arī teātrī – Māras Zālītes, Jāņa Lūsēna, Edmunda Freiberga, Regnāra Vaivara un visas Latvijas Nacionālā teātra trupas rokopera, iespējams, varētu šķist pārāk rimts un nepietiekami grandiozs iestudējums. Jā, inscenēšanas tradīcijas arvien ātrāk mainās līdzi laikmetam, tomēr rokoperas «Sfinksa» ieraksts glabā daudzas spožas teātra virsotnes, kaut vai Ivara Stonina tēlojumu Eižena Finka lomā, varētu pat teikt - aktiera karjeras kulmināciju, ļoti emocionālu Ditas Lūriņas spēli Finka sievas Annas lomā, kas kļuva par vienu no tolaik vēl ļoti jaunās aktrises pirmajiem pārliecinošajiem panākumiem, un, protams, dziesmu, kas dzīvo vēl ilgi pēc iestudējuma skatuves dzīves beigām – Finka fināla muzikālo monologu «Nē, manis nav».»

«Turklāt – rokopera nav tikai gaišreģa Finka muzikālā biogrāfija, bet arī stāsts par Latviju nebeidzamo varas maiņu laikos. Patriotisks stāsts. Un patriotisms, par laimi, ir modē.»

 

 

Komentāri

Kategorijas