Aizliegtais paņēmiens. Melnais saraksts

Eksperiments: Rinkevičam netīkot arī Mihalkovs, labāk lai nebrauc

Lai arī slavenais Krievijas režisors Ņikita Mihalkovs šobrīd nav iekļauts Latvijas “melnajā sarakstā”, cerības uz Latvijas amatpersonu vēlību viņam nav, liecina LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” veiktais eksperiments. Tā laikā žurnālists, uzdodoties par kāda filmu festivāla organizatoru, apzvanīja vairākas Latvijas amatpersonas, gribot uzzināt, vai Mihalkovu būtu vērts aicināt uz Latvija, nebaidoties, ka viņš tiks iekļauts “melnajā sarakstā.”

Jāatzīmē, ka novembra vidū Krievu filmu festivāla laikā patiešām paredzēta Mihalkova jaunās filmas “Saulesdūriens” pirmizrāde Latvijā, kurā galveno lomu spēlē Liepājas teātra aktieris Mārtiņš Kalita, un kas notiks Rīgā, Maskavas namā. Mihalkova dalība šajā pasākumā gan nav solīta, un filmu prezentēšot pats Kalita.

Krievijas režisors gan nav parakstījis slaveno Krievijas prezidenta Vladimira Putina atbalsta vēstuli Krimas jautājumā, ko daudzi mākslinieki parakstīja šī gada martā, taču allaž bijis pietuvināts varai un dažādos televīzijas raidījumos kvēli aizstāvējis Putinu un viņa rīcību. Mihalkova filmu studijā nupat arī klajā laists jauns seriāls “Podubnijs”, kurā galveno lomu spēlē Latvijas “melnajā sarakstā” nesen iekļautais Mihails Poročenkovs. Ukrainā šo seriālu jau aizliegts izrādīt.

Eksperimenta laikā ne Ārlietu ministrija ierēdņi, ne Drošības policija, ne arī Valsts prezidenta kanceleja raidījuma “fiktīvajam” Mihalkova vizītes organizētājam neko pateikt īsti nevarēja, norādot vai nu, kas tas nav viņu kompetencē, vai arī sakot, ka šos jautājumus izlemjot pats ārlietu ministrs. Tomēr ko vairāk varēja pateikt Iekšlietu ministra padomniece Daiga Holma.

Pirmajā telefonsarunā viņa norādīja: “Jāsaprot, ka tie ir divi dažādi principi. Viens ir, ja ārlietu ministrs ieliek politiķus, tad viņš tiešām var, balstoties uz izteikumiem, un tad tas ir politisks lēmums. Iekšlietu ministrs, savukārt, balstās uz drošības iestāžu atzinumu, viņš atbalsta drošību. Līdz ar to iekšlietu ministrs neliek aktierus, kas neapdraud drošību.”

Šis teiktais ļauj secināt, ka par līdz šim “melnajā sarakstā” iekļauto Krievijas mākslinieku iespējamo apdraudējumu Latvijai drošības iestādes nav lēmušas.

Savukārt otrajā telefonsarunā, sazinājusies ar pašu ārlietu ministru Edgaru Rinkeviču, Daiga Holma aicina Mihalkova vizīti vispār neorganizēt: “Vakar īsu brīdi ārlietu ministram arī ieminējos. (..) Viņa pirmā reakcija bija, ka viņam ieteiktu nebraukt, lai nebūtu vispār tāda situācija, ka liek kādu sarakstos. (..) Nu varbūt viņš var nebraukt vienkārši. Lai nekacinātu cilvēkus. Nu tad vispār nepaceltos šī diskusija.”

Pret šādu vizīte būtu arī Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (NA), kurš gan arī atzīmē, ka viņa pilnvarās neesot šāda jautājuma izlemšana. “Viņš nav nemaz cienījams. Viņš ir šovinists. (..) Mans personīgais viedoklis ir tāds – ja man būtu teikšana, es Mihalkovu noteikti ierakstītu melnajā sarakstā.”

Pret Mihalkovu iebilst arī Saeimas deputāts, Saeimas Aizsardzības komisijas, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (V): “Nekādā saistībā ar parlamentu tas nav un, visticamāk, ja godīgi sakot, pēc visiem Mihalkova kunga izteikumiem, es viņu labprāt ieliktu sarakstā, kuriem nebūtu jāiebrauc Latvijā. Neņemiet ļaunā, tas ir mans personīgais viedoklis.”

Un arī cits Vienotības biedrs Aleksejs Loskutovs nav cerīgs, ka Mihalkovs varētu nokļūt Latvijā: “Mana prognoze… es, kā saka, nepiedalos lēmumu pieņemšanā, bet mana prognoze ir, ka visdrīzāk viņš būs iekļauts melnajā sarakstā.”

Britu profesors: neielaist Krievijas māksliniekus nav pareizais ceļš

“Man šķiet, ka tas, ko Latvija var darīt, piemēram, ir atļaut [Krievijas] dziedātājiem braukt uz Latviju uz izklaides pasākumiem, jo Latvija tāpat var palikt ar savu stingro nostāju [Ukrainas jautājumā]. Daudzi tā dara,” komentējot Latvijas rīcību - “melnajā sarakstā” iekļaut vairākus Krievijas māksliniekus intervijā LTV raidījumam “Aizliegtas paņēmiens” norādījis Londonas universitātes Jurispudences un Humanitāro zinātņu profesors Ēriks Haincs, kurš pētījis naida runas aspektus mūsdienu demokrātijā.

Intervijā viņš atzīmē, ka Latvija, protams, nav pienākuma to darīt, taču no demokrātijas attīstības viedokļa aizliegumi nav pareizākais ceļš. Šādu ārlietu ministrijas rīcību viņš arī salīdzina ar “iekrišanu Krievijas slazdā”. Proti šajā rīcībā saskatāma sekošanu pašam Krievijas piemēram, kas cenzē viedokļus. Un Haincs cer, ka Latvija ir labāka par Krieviju.

“Es zinu, ka Latvijā jums ir tāda politiskā grupa, kuru sauc Visu Latvijai. Jūs zināt, ka [Vladimirs] Putins un Krievija kopumā ir veiksmīgi, prezentējot Ukrainas valdību kā ekstrēmistus. Tas ir diezgan vilinoši Krievijai to pašu izdarīt Latvijā, Krievijai sakot: „Skat, viņi apdraud krievus un ļauj šiem fašistiem runāt Latvijā.”

Viņš atzīst, ka šis jautājums katrā valstī ir ļoti jūtīgs un diskutabls, taču atļaujot uzturēties cilvēkiem valstī, piemēram Krievijas māksliniekiem Latvijā, var tieši attīstīties kritisks dialogs.

Jāatgādina, ka Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkevičs (V) “melnajā sarakstā” šovasar īsi pirms konkursa “Jaunais vilnis” iekļāva trīs Krievijas dziedātājus – Valēriju, Josifu Kobzonu un Oļegu Gazmanovu, bet šoruden divus Krievijas aktieris – seriāla “Interni” galveno varoni Ivanu Ohlobistinu un vēl vienu Krievijas daudzu seriālu zvaigzni Mihailu Poročenkovu.

Jāatzīmē, ka Latvijā par “non gratta” personu pasludinātā Krievijas dziedātāja Valērija, kas Latvijā ielaista netiek, tajā pašā laikā oktobra vidū sniedza vērienīgu koncertu prestižajā Londonas Karaliskajā Albertholā un viņas dziesmu pavadītāji bija Karaliskais filharmonijas orķestris.

Ohlobistins: ukraiņiem nāvi neesmu vēlējis, bet gejus jāārstē

“Sākumā sajūta ir, ka tevi izjoko. Muļķīgi taču, ka aktierim liedz uzstāties Ārlietu ministrija. Ja, teiksim, es kā aktieris radu kaitējumu Latvijai vai Igaunijai, tad attiecīgu spriedumu es sagaidītu no Latvijas vai Igaunijas Kultūras ministrijas,” intervijā LTV raidījumam “Aizliegtais paņēmiens” norādījis Krievijas aktieris, seriāla “Interni” galvenais varonis Ivans Ohlobistins, komentējos savu iekļaušanu Latvijas “melnajā sarakstā”, kas notika oktobra vidū. Vēlāk to izdarīja arī Igaunijā. Abās valstīs bija paredzētas viņa lekcijas un sarunas ar cilvēkiem.

“Esmu nolēmis pasludināt par Latvijai nevēlamu personu Ivanu Ohlobistinu, ņemot vērā izteikumus, kas vērtējami kā etnisku naidu kurinoši,” tā savā twitter profilā bija norādījis ārlietu ministra Edgars Rinkevičs, tālākā ierakstā paskaidrojot, par kādiem izteikumiem ir runa “Īsi: «nāvi ukraiņiem», «gejus jādedzina krāsnīs» utt., jebkuras tiesiskas valsts Krimināllikuma definētu noziegumu liste...”

Nekādu oficiālu dokumentu par iekļaušanu “melnajā sarakstā” Ohlobistins nav saņēmis ne no Latvijas, ne Igaunijas, un to uzzinājis no masu medijiem.

Komentējot konkrētos izteikumus, piemēram, par homoseksuāliem cilvēkiem, viņš intervijā norāda: “Pat ja mani vārdi izklausās asi... Es neteicu, kā viņus jādedzina. Tas nav nekas vairāk par metaforu. Bībelē viss ir skaidri rakstīts, tur ir stāsts par Sodomu un Gomoru. Es uzskatu, ka viņus piespiedu kārtā jāārstē, uz piespiedu ārstēšanu es visus labprāt aizsūtītu ar lielāko prieku. Dedzināt nevienu es neaicinu, un pats to nedarīšu.”

Savukārt jautājumā par Ukrainu, Ohlobistins norāda: “Esmu krievu cilvēku pusē, Ukrainas Dienvidaustrumu lietā. Jo tur notiek vienkārši zvērības, soda bataljoni, civiliedzīvotāju bombardēšana. Man informācija ir no tiem reģioniem, tur man dzīvo daudz paziņu.”

Taču nonāvēt ukraiņus viņš nav aicinājis. Viņa komentārs, uz ko atsaucas Latvijas ārlietu ministrs, visticamāk, ir domāts ieraksts twitter profilā, kas šobrīd ir dzēsts. Tajā bija teikts: “Vēlos, lai pie jums [Ukrainā] uzspridzina visus energoblokus, un jūs visi mirtu.”

Intervijā Ohlobistins noliedz, ka būtu ko tādu rakstījis, sakot: “Es to nerakstīju, manu twitter profilu uzlauza, pats vispār biju atpūtā Spānijā.”


 


 

Komentāri

Kategorijas