Zinātnieki iegūst ūdeņradi no gaisa mitruma

Šveices pilsētā Lozannā bāzētā Federālā tehnoloģiju institūta zinātnieki izstrādājuši iekārtu, ar kuras palīdzību no gaisā esošajiem ūdens tvaikiem var iegūt ūdeņradi. Šī vieglā degošā gāze tiek uzskatīta par vienu no perspektīvākajiem zaļās degvielas veidiem.

       Mēs esam izstrādājuši šos mazos zilos diskus, un tos sauc par porainiem foto-katodiem. Tie var iegūt ūdeņradi, izmantojot tikai saules gaismu un mitrumu, kas atrodas gaisā.

      Iekārtas darbības princips aizgūts no augiem, kuru lapas uzņem ogļskābo gāzi un ar saules gaismas enerģiju to sašķeļ skābeklī un organiskajā vielās. Iekārtā, kas nodēvēta par mākslīgo lapu, lielākā inovācija ir porainie un caurspīdīgie gāzu difūzijas elektrodi. Tomēr līdz rūpnieciskai izmantošanai vēl tāls ceļš, un patlaban pētnieki strādā, lai sistēmu padarītu efektīvāku. Jānoskaidro kāds ir ideālais elektrodos izmantotās šķiedras un poru izmēri, kā arī pusvadītāju un membrānas materiāli. Patlaban iekārtas maksimālā teorētiskā efektivitāte ir 12 procenti, kas ir mazāk nekā līdzīgās lielākās un sarežģītākās ierīcēs.