piektdiena, 2. decembris

Vārda dienas: Sniedze, Meta

Latvijas Sabiedriskie Mediji Bērnistaba

EP nobalso par straujāku pāreju uz „zaļām” automašīnām

Eiropas Parlamenta deputāti atbalstījuši priekšlikumu par straujāku pāreju uz „zaļajiem” vieglajiem transporta līdzekļiem. Iniciatīvā "Fit for 55” iekļautā norma paredz no 2035. gada atļaut tirgot tikai jaunas bezizmešu vieglās automašīnas un furgonus.

      Nīderlandi pārstāvošais ziņotājs Jans Huitema plenārsēdē norādīja, ka vērienīgā oglekļa dioksīda emisijas standartu pārskatīšana ir būtiska klimata mērķu sasniegšanai. Patlaban autotransports Eiropas Savienībā rada piekto daļu siltumnīcas efektu radošo gāzu izmešus. Ar šiem standartiem tiks arī radīta skaidrība autobūves nozarei un tiks veicinātas inovācijas un investīcijas. Turklāt bezizmešu automobiļu iegāde un braukšana ar tiem kļūs lētāka patērētājiem. Dokuments arī paredz noteikt starpposma mērķi – no 2030. gada jauno transporta līdzekļu emisijas jāsamazina par apmēram pusi salīdzinot ar pagājušo gadu.

    Parlamenta pārstāvji vienlaikus atgādina, ka šīs normas vēl jāsaskaņo ar bloka dalībvalstīm. Diskusijas varētu būt asas, jo daudzi politiķi norāda uz pagaidām augstajām elektromobiļu un hibrīdautomašīnu cenām. Izšķirošā varētu būt auto industrijas spēja pārorientēties un piedāvāt jaunos transporta līdzekļus par demokrātiskām cenām.