Turpinās polāro apgabalu sasilšana

Zinātnieki guvuši kārtējos pierādījumus par strauju ledāju kušanu Antarktīdā. Vienlaikus oficiāli apstiprināts jauns temperatūras rekords zemeslodes otrā pusē – Krievijai piederošajā Arktikas daļā.

    Zinātnieki ilgu laiku pēta plašo Tveitsa ledāju Rietumantarktīdā, un iegūtie dati liecina, ka pēdējo 30 gadu laikā tā kušanas ātrums ir pieaudzis 2 reizes. Izmaiņu galvenais iemesls ir siltākais okeāna straumes ūdens, kas nokļūst zem piekrastes ledus segas. Ledāja platība ir līdzīga kā Lielbritānijai, un kopš pagājušā gadsimta 80-iem gadiem tas pazaudējis vairāk nekā 600-mt miljardus tonnu ledus. Tam pilnībā izkūstot, tālākā nākotnē okeāna līmenis paaugstinātos par 65 centimetriem, bet jau tuvāko desmit gadu laikā varētu sadalīties tā virsūdens daļa. 

    Tikmēr Pasaules Meteoroloģijas organizācija apstiprinājusi jaunu augstas temperatūras rekordu Arktikā 115 kilometrus uz ziemeļiem no polārā loka. Krievijas pilsētā Verhojanskā termometra stabiņš pakāpies līdz plus 38-iem grādiem pēc celsija skalas. Pagājušajā gadā jauns rekords – plus 18,3 grādi, apstiprināts arī Antarktīdā.